aspir.gen.tr https://www.aspir.gen.tr Aspir, Aspir Özellikleri ve Faydaları tr-TR hourly 1 Copyright 2019, aspir.gen.tr Sat, 03 Jun 2017 00:00:00 +0000 Tue, 17 Sep 2019 00:00:00 +0000 60 Aspir Bitkisi Ne İşe Yarar https://www.aspir.gen.tr/aspir-bitkisi-ne-ise-yarar.html Wed, 21 Nov 2018 10:04:40 +0000 Aspir bitkisi ne işe yarar, sorusunun cevabını anlayabilmek için öncelikle aspir bitkisinin ne olduğunu incelemek gerekmektedir. Bu bitki ülkemizin doğal bitki örtüsüne hem görüntüsüyle hem de faydalarıyla büyük destek olmakt Aspir bitkisi ne işe yarar, sorusunun cevabını anlayabilmek için öncelikle aspir bitkisinin ne olduğunu incelemek gerekmektedir. Bu bitki ülkemizin doğal bitki örtüsüne hem görüntüsüyle hem de faydalarıyla büyük destek olmaktadır. Turuncu sarı karışımı bir çiçeğe ve yeşil dikensi uçları olan yaprakları vardır. Bu bitkinin yağ içeriği çok fazladır. Tek yönlü bir kullanımdan daha fazlası kullanıcıların imkanına sunulmaktadır. Hem çiçeği hem yaprakları hem de damıtma işlemi sayesinde yağı kullanılmaktadır. Başlı başına bir cevher olan bu bitkinin oldukça fazla yararı bulunmaktadır. 

Aspir bitkisi ne işe yarar
 • Bağırsak peristaltizmine destek olarak kabızlığı önler.
 • Kan şekerini dengeler.
 • Menstrual kanamaları çabuklaştırır. Gecikmelerin önüne geçer.
 • Mideyi korur.
 • Metabolizmayı hızlandırır.
 • Yağ oranını düşürücü etkiye sahiptir.
 • Kilo vermeye yardımcıdır.
 • Vücudu dış mikroorganizmalara karşı koruyucu etkisi mevcuttur.
 • Bağırsak solucanlarını düşürücü özelliği bilinmektedir.
 • Kansere karşı koruyucu etkisi vardır.
 • Kişinin gün içinde daha enerjik olmasını sağlar.
 • Cinsel aktifliği arttırır.
 • Yaşlanmayı geciktirici etkileri vardır.
 • Eklem ve kas ağrılarının dindirilmesine yardımcı olur.
Aspir bitkisi nasıl kullanılır

Aspir bitkisinin tohumu, yaprakları veya çiçeği; hangi kısmı tercih edilecekse toplanır ve kurutulur. Ardından kaynatılarak tüketilir veya sürülerek haricen kullanılır. Kişinin uygulamak istediği farklı bir yöntem varsa onu da kullanabilir fakat en sık kullanılan yöntemler bu kurutup kaynatma işlemidir.
Günümüz gelişmelerine rağmen insanlar her şeyin en doğal ve organik çözümünün arayışında oldukları için, tıpta da alternatif çözüm arayışları oldukça yaygındır. İşte bu yüzden bitkisel tedaviler oldukça zirvededir. Aspir bitkisi ne işe yarar veya diğer şifalı bitkilerin etkileri nelerdir, bu gibi sorular günümüzde insanların şifa arayışlarına hayli destek olmaktadır.
]]>
Aspir Otu https://www.aspir.gen.tr/aspir-otu.html Thu, 22 Nov 2018 00:13:04 +0000 Aspir Otu; Müshil etkisiyle kabızlık tedavisinde kullanılan aspir otu halk dilinde daha çok 'yalancı safran' olarak bilinir. Her bitkide olduğu için faydaları oldukça çok olan aspir otu tansiyonu, kolesterolü düzenler Aspir Otu; Müshil etkisiyle kabızlık tedavisinde kullanılan aspir otu halk dilinde daha çok 'yalancı safran' olarak bilinir. Her bitkide olduğu için faydaları oldukça çok olan aspir otu tansiyonu, kolesterolü düzenlerken kadınların korkulu rüyası olan göğüs kanserinde ve prostat kanserinde oldukça etkilidir.

Aspir otunun diğer bir etkisi ise zayıflatıcı özelliği olmasıdır. Yağ dokusunu eritmeye yardımcı olan bitki çay olarak demlenip günde iki kere tüketilerek zayıflamaya yardımcı olacaktır. Aspir otu obezite hastalarının da gözdesi haline gelmiştir. Aşırı adet kanamasını azaltan aspir otu adet düzenlemede de faydalıdır. Damar sertliğine faydası ile bilinen aspir otu bağırsak kurdu olanlar içinde tavsi edilmektedir.

Aspir otu nerelerde kullanılır; Daha çok yağ üreticilerinin kullandığı bu bitki geçmiş yıllara baktığımızda 30 hektarlık bir alanda 18 ton yetiştirilirken şuan ise daha büyük alanlarda 50-60 ton yetiştiriliyor. Aspir otu sanayi alanında kullanılan bir bitkidir. Boya malzemesi olarak kullanılan ve boya verici özelliğinden dolayı da gıda sektöründe gıda boyası olarak ta kullanılır. Aynı zamanda sabun, boya, cila, vernik ve biyo yakıt olarakta kullanılır. Aspir otu ayrıca yemeklik yağ olarak ve küspesi ile yetiştirilen hayvanlarda yem olarak kullanılır. Sağlık sektöründe kullanılan aspir otu organik olduğu için pahalı satılıyor.

Aspir otu nerelerde yetişir; Ana yurdu Arabistan olan aspir otu papatyagiller türündendir. İklim şartları orta ve Anadolu için uygun olan bitki ülkemizde genel olarak Isparta, Burdur ve Eskişehir de yetiştirilir.

Aspir otunda bulunan vitaminler; Bir çok faydası olan aspir otu omega 3, omega 6 bakımından oldukça zengin olan bir bitkidir. Aynı zamanda fosfor, kalsiyum demir, iyot, B1, B2 ve B3 vitaminleri ile birlikte lif içermektedir

Üretimi için teşviklerin arttığı aspir otu pek çok alanda kullanılarak rakip olacaktır. ayçiçeğine karşılık mutfakta yer alarak, gerek zayıflama da, obezite de ve bronzlaşma da kullanılarak adından söz ettireceğe benziyor.

Aspir otunun faydaları;

 • Vücutta fazla biriken yağların erimesine, yağ dokusunu kas ve enerjiye dönüştürerek kilo vermeye yardımcı olur.
 • Kolesterolü, tansiyonu ve kan şekerini düzenlemeye yardımcı olur.
 • Kabızlığa etkisi olduğu gibi kurt düşürmede de etkilidir.
 • Dinçlik verir ve cinsel isteği güçlendirir.
 • Romatizma ağrılarına iyi geldiği gibi mideyi kuvvetlendirir.
 • Kas dokusunu koruyarak yaşlanmanın etkilerini azaltır.
 • Kan şekerini kontrol altına alır ve adet kanamalarını kontrol altına alarak düzene koyar.
]]>
Aspir Üretimi https://www.aspir.gen.tr/aspir-uretimi.html Thu, 22 Nov 2018 20:00:29 +0000 Aspir üretimi; Tek yıllık üretimi olan kırmızı, turuncu, sarı, beyaz, krem renklerine sahip olan geniş yapraklı, dikenli ve dikensiz, yalancı safran, Amerikan safranı ve boyacı safranı gibi isimlerle anılan aspir; k Aspir üretimi; Tek yıllık üretimi olan kırmızı, turuncu, sarı, beyaz, krem renklerine sahip olan geniş yapraklı, dikenli ve dikensiz, yalancı safran, Amerikan safranı ve boyacı safranı gibi isimlerle anılan aspir; kurağa dayanıklı ve ortalama yağ oranı %35-40 olarak değişen bir bitkidir. 

Aspir üretimi ilk olarak Asya kıtasının güneyinde, Ortadoğu bölgesinde ve Akdeniz ülkelerinde ekildiği bilinir ve tüm dünyaya buralardan yayıldığı söylenmektedir. Milattan önce ekildiği duyumları olan hatta 3500 yıl önce Mısırda ekilmesi nedeniyle aspir üretimi ilk burada başlamıştır. Mısırın yanı sıra Japonya, Çin, Hindistan ve İran gibi ülkelerde de tarımı yapılmaktadır. Aspir üretimi bu ülkelerde genel olarak tıbbi amaçlarla ve çiçeğindeki boya verici özelliğinden dolayı gıda boyası ve tekstil alanında kumaş boyası olarak kullanmak için yapılmaktadır.

Aspir yetiştiriciliği nasıl yapılır

Aspir üretimi en önemli avantajı buğday ve arpa gibi bitkilerin ekiminde kullanılan tüm ekipmanların kullanılabiliyor olmasıdır. Toprak bakımından seçici olmasa da derin verimli ve su tutma kapasitesi oldukça yüksek ph değeri nötr ve nötre yakın olan bütün topraklar aspir üretimi için verimli topraklardır. Hatta kıraç alanlarda bile verim alınabilmektedir. Aspir üretimi yapılan tarla sonbahar ve en geç ilkbaharda sürülmelidir. 

Ekim ayında ise tarla hazır hale getirilmeli. Bahar aylarında tarla temizlenmiş ve otlardan temizlenmiş olmalı. Ayrıca tuzlu topraklar aspir üretimi için verimli topraklar değildir. Aspir üretimi bahar aylarında yapılmalıdır. Kışları çok fazla soğuk olmayan ılıman ortamlarda da üretimi yapılabilir. Kış aylarına kalan üretimde verim ve tanedeki yağ oranı düşmektedir.

]]>
Zade Vital Aspir Yağı Yan Etkileri https://www.aspir.gen.tr/zade-vital-aspir-yagi-yan-etkileri.html Fri, 23 Nov 2018 15:55:24 +0000 Zade Vital Aspir Yağının Yan Etkileri, son zamanlarda hemen herkes tarafından sıklıkla kullanılan zade vital aspir yağı kilo vermek isteyen kişiler tarafından tercih edilmektedir. Zade vital aspir yağının kullanım sürecinde old Zade Vital Aspir Yağının Yan Etkileri, son zamanlarda hemen herkes tarafından sıklıkla kullanılan zade vital aspir yağı kilo vermek isteyen kişiler tarafından tercih edilmektedir. Zade vital aspir yağının kullanım sürecinde oldukça dikkatli olunması ve hassas davranılması gerekmektedir. Zade vital aspir yağının mutlaka güvenilir olan bir kaynaktan elde edilmesi insanların kendi sağlıkları bakımından son derece önemlidir. Özellikle zayıflama konusunda etkili olan zade vital aspir yağının faydaları yanında bazı yan etkileri bulunmaktadır. Genellikle bazı hastalıkları bulunan kişilerin kesinlikle zade vital aspir yağını kullanmamaya özen göstermesi gerekmektedir. Kısaca zade vital aspir yağı yan etkileri arasında kabızlığa oldukça faydalı iken, aşırı kullanımda ishal olunmasına neden olabilmektedir. Bunun dışında antioksidan bir etkiye sahip olan zade vital aspir yağının kullanım dozu aşılır ise, işlevsel açıdan metabolik yapıyı farklı şekilde etkilemektedir. Ayrıca metabolizmanın normalden hızlı çalışması yine aynı şekilde zade vital aspir yağının yan etkileri arasında söylenebilir.

Zade Vital Aspir Yağının Yan Etkileri Nelerdir, 

Adet dönemlerinde ağrılara iyi gelen aspir yağı kullanıldığı vakit kanamanın artışına sebep olurken, bazen de adet ağrılarının daha şiddetlenmesine yol açabilir. Kolesterolü, yağ ve kan şekerini düzenleyen zade vital aspir yağı fazla kullanıldığı taktirde vücuttaki değerlerin altına düşmesine neden olduğu için kişinin sağlığını olumsuz yönde etkilenmesine neden olabilir. Vücuttaki birikmiş olan fazla yağların yakılmasında son derece etkili olan zade vital aspir yağı bol su tüketimi sonrasında bu yanan yağlar eğer vücuttan dışarıya atılmaz ise, karaciğerin büyük ölçüde hasar görmesine yol açabilmektedir. Başka bir yan etkisi de cilt gerilmelerine bağlı olarak kişide hareketsizliğe sebep olabilir. Bütün mevcut olan zade vital aspir yağı yan etkileri çoğunlukla önerilen kullanım miktarının üzerinde kullanılması sonucunda ortaya çıkmaktadır. 
]]>
Aspir Yağını Kimler Kullanamaz https://www.aspir.gen.tr/aspir-yagini-kimler-kullanamaz.html Fri, 23 Nov 2018 22:37:39 +0000 Aspir Yağını Kimler Kullanamaz; Boy uzunluğu 1 cm metreye kadar çıkan bir bitki olan sarı, kırmızı, krem ve turuncu renklerdedir. 3 farklı çeşidi olan bir bitki türüdür. Dikenli ve dikensiz formları olan bu bitki Aspir Yağını Kimler Kullanamaz; Boy uzunluğu 1 cm metreye kadar çıkan bir bitki olan sarı, kırmızı, krem ve turuncu renklerdedir. 3 farklı çeşidi olan bir bitki türüdür. Dikenli ve dikensiz formları olan bu bitkide dikenli olan dikensiz olana göre daha çok yağ oranı içermektedir. Tekstil alanında renk veren çiçekleri kullanıldığı gibi gıda alanında da kullanılıyor. Yağlar ise en çok zayıflamaya yardımcı olmak için kullanılır. Uzmanlar aspir yağının kullanımında dikkatli olma konusunda uyarıyor. Mümkün olduğu kadar güvenilir ve sağlık bakanlığından onaylı olmasına dikkat edilmelidir. 

Aspir Yağının Zararları;

 • Müshil etkisi olan ve kabızlığa iyi gelmesiyle bilinen ancak aşırı kullanmada diareye sebep olan aspir yağını herhangi yan etki oluşturan kişiler kullanamaz.
 • Antioksidan etkiye sahip olan aspir yağının kullanımında aşırıya gidilirse metabolik yapıyı etkiler. metabolik yapısı hassas olan kişiler çok fazla tüketmemeli.
 • Vücuttaki fazla yağların yakılmasında kullanılan parçalanan yağların vücuttan atılması için bol su ile tüketilmesi gereken aspir yağı kullanım alanın dışına çıkılıp su ile tüketilmediği taktirde karaciğerin hasar görmesine yol açar.
 • Metabolizmanın fazla hızlanması da aspir yağının zararları arasındadır. metabolizması normalin üzerinde olan kişiler kullanamaz.
 • Ciltte gerilmelere ve yüzde hareketsizliğe neden olabilir. Cilt problemi olan kişiler uzman bir hekime danışmadan kullanamaz.
 • Kolesterol ve yağ şekerini dengede tutmak için kullanılan aspir yağı çok fazla kullanılır ve dikkat edilmez ise değerleri düşürerek olumsuz sonuçlara yol açabilir.
 • Aspir yağı adet dönemlerinde kullanılır ise kanamaları arttırır ve ağrıların artmasına sebep olur. Adet dönemindeki kadınlar aspir yağını tüketemez.
 • Aspir yağı, alerjisi kronikleşmiş kişiler tarafından kullanılamaz.
 • Düşük tansiyon hastalığı olan kişilerin aspir yağını tüketmemesi daha faydalıdır.

Aspir yağını gereğinden fazla kullanmak bu maddelerde ki gibi bir çok tahribe yol açabilir. Aşırıya kaçmadan kullanımına dikkat edilmeli. Mümkünse aspir yağını kullanmadan önce doktorunuza başvurunuz. Doktorunuz sizin sağlık durumunuza göre ne şekilde kullanmanız gerektiği konusunda tavsiyelerde bulunacak ve uyaracaktır.

]]>
Aspir Çiçeği https://www.aspir.gen.tr/aspir-cicegi.html Sat, 24 Nov 2018 04:57:31 +0000 Aspir çiçeği, Papatyagiller ailesinden olan bir bitkidir. Ana vatanı Arap yarımadası olup başka ülkelerde de yetiştirilmektedir. Anadolu'da yabani olarak yetişen aspir çiçeği ekimi de yapılmaktadır. Boyları 50 ile 100 cm Aspir çiçeği, Papatyagiller ailesinden olan bir bitkidir. Ana vatanı Arap yarımadası olup başka ülkelerde de yetiştirilmektedir. Anadolu'da yabani olarak yetişen aspir çiçeği ekimi de yapılmaktadır. Boyları 50 ile 100 cm olan bu bitkinin,sarı, krem,turuncu, beyaz ve kırmızı renkleri bulunmaktadır. Aspir çiçeği, safrana benzerliği ile bilinen  ve adına yalancı safran denilen bir bitki türüdür. Aspir çiçeği kuraklığa dayanıklı olduğundan yaz mevsiminde ortalama 110 140 gün arasında yetişen bir yıllık bitkilerdir. Tohumlarında bulunan yağ nedeni ile yemeklik yağ olarak da kullanılır. Ayrıca yağı biyodizel olarak kullanılır ve sabun,boya, vernik ve cila yapımında da kullanılır. 

Aspir çiçeği, Türkiye'nin belli şehirlerinde üretilmektedir, Adana,Çankırı, Denizli, Sivas, Tekirdağ gibi kurak yamaçlar ve nadasa bırakılmış tarlalarda görünür. Trakya bölgesinde özellikle yetiştirilen bu bitki yağ üretimine ciddi destek vermektedir. Aspir çiçeği, bitkisinin içinde bulunan maddeler mineral, protein, aminoasit, yağ çeşitleri enzim içerir. Ayrıca çok renkli olduğundan gıda ve kumaş boyaları yapımında kullanılmaktadır. 

Aspir çiçeği, faydaları nelerdir
 • Bağışıklık sistemini güçlendiriyor ve kabızlığı önlüyor 
 • Vücuttan fazla toksinleri atıp,zayıflamaya yardımcı oluyor 
 • Kadınların regl günlerinde kanamaları azaltma özelliği 
 • Romatizma ağrılarını hafifletiyor 
 • Kolesterol ve kan şekerini dengede tutuyor 
 • Prostat ve göğüs kanserine karşı vücudu koruyor 
 • Tohumlarından yağ yapımı elde edilir 
 • Cildi yaşlılık belirtilerinden korur ve canlılık verir 
 • Çiçeklerin tohumları kurutulup çay demler gibi yapılıp içilir 
Aspir çiçeği halk arasında zaffer, yalancı safran, Amerikan safranı ve boyacı safranı olarak da bilinir. Ayrıca bazı zamanlarda safran yerine de kullanılabilinir. Bunun nedeni ise safranın çok pahalı olmasından kaynaklanıyor. Aspir çiçeğinin, yapısında bulunan doğal olan bol miktarda lif, omega asitleri ve E vitamini bulunmaktadır. Güçlü bir antioksidan özelliği olduğundan vücutta ödem attıran etkisi vardır. Ayrıca aspir çiçeği bitki çayı olarak içildiği için, yaz ortalarında toplanır ve gölgede kurutulması gerekir.
]]>
Solgar Aspir Yağı https://www.aspir.gen.tr/solgar-aspir-yagi.html Sat, 24 Nov 2018 20:30:23 +0000 Solgar aspir yağı; besin takviyesi olarak kullanılmakta olup, özellikle yağ yakımı, metabolizmayı hızlandırıcı etkileri ön plana çıkarmakta zayıflama, spor ve kas yoğunlaştırıcı olarak kullanılmaktadır. Solgar aspir yağı; besin takviyesi olarak kullanılmakta olup, özellikle yağ yakımı, metabolizmayı hızlandırıcı etkileri ön plana çıkarmakta zayıflama, spor ve kas yoğunlaştırıcı olarak kullanılmaktadır.

Aspir bitkisinden elde edilen aspir yağının vücut sağlığı bakımından bir çok faydası bulunmaktadır. Özellikle kilo vermek isteyen ve kilo problemi olan kişiler için kilo verme, yağ yakma özelliği oldukça fazladır. Aspir yağının içeriğinde bulunan omega 6 vücuttaki yağları mucizevi şekilde parçalar ve zayıflamak isteyen kişilere olumlu sonuçlar verir. Omega 6'nın yağ yakıcı ve vücuttaki yağların birikmesini önleyici özelliği bulunmaktadır ve omega 6 aspir yağında bol miktarda bulunmaktadır.

Solgar aspir yağının etken maddeleri;

Tonalin cla (aspir tohumu yağı), konjuge linoleik asit grubu

Solgar aspir yağının faydaları nelerdir;
 • Vücut metabolizmasını koruyarak, hızlandırır ve spor etkinliklerine katkı sağlamaktadır.
 • Kandaki yağ oranının düşürmeye yardımcı olmaktadır.
 • Vücuttaki bağışıklık sisteminin güçlendirmeye yardımcı olur.
 • Antioksidan özelliği sayesinde vücudu korur ve hücre yapımında rol oynar.
 • Kilonun kontrol altına alınmasında yardımcı olmaktadır.
 • Kas sağlığının korunmasında ve kas yapımında etken rol oynar.
 • İnsüline bağlı olarak metabolik dirençlerin giderilmesine yardımcı olmaktadır.
 • Vücut yağlarını kullanması ile ön plana çıkmaktadır.
 • Kan şekerini ve kolesterolü düzenleyici etkisi bulunmaktadır.
 • Mideyi güçlendirerek, mide rahatsızlıklarını önleyici etkisi bulunmaktadır.
Solgar aspir yağının kullanımı;

Günde sabah ve akşam iki kapsül su ile beraber alınmalıdır. İki kapsül vücut için yeterli olmaktadır. İki kapsülden fazla alınmaması gerekir. Aspir yağının etkisini çok iyi etkin bir şekilde gösterebilmesi için mutlaka spor yapılması gerekir. Bu yağların etkisi kapsül şeklinde alındıktan sonra %50 iken, spor ile birlikte kullanıldığı zaman bu etki %100'e çıkmaktadır.

Aspir yağı, vücuttaki yağları parçaladığı ve zayıflattığı gibi düzenli olarak kullanıldığında bağışıklık sistemini de güçlendirmektedir. Hastalıklara karşı vücut direnç kazanmaktadır ve bir kalkan görevi görmektedir
]]>
Aspir Yağı Kilo Aldırırmı https://www.aspir.gen.tr/aspir-yagi-kilo-aldirirmi.html Sun, 25 Nov 2018 11:27:04 +0000 Aspir yağı kilo aldırırmı;  Aspir yağı son zamanlarda zayıflamak adı altında bilinen ve tercih edilen bir yağ türüdür. Hazır yağ olarak alınıp, kullanma imkanı yanı sıra kapsül olarakta satılmaktadır. Aspir yağı aspi Aspir yağı kilo aldırırmı;  Aspir yağı son zamanlarda zayıflamak adı altında bilinen ve tercih edilen bir yağ türüdür. Hazır yağ olarak alınıp, kullanma imkanı yanı sıra kapsül olarakta satılmaktadır. Aspir yağı aspir tohumundan elde edilerek yapılan doğal bir yağ olmaktadır. Aspir yağı kilo aldırır mı yoksa verdirir mi diye kafası karışık kişilerin bu konuda bilmesi gereken önemli bilgiler var. Metapolizmayı hızlı çalıştırdığı ve yağın vücuttan depolanma işlemini yavaşlattığı bilinen ve kesinleşen bir bilgidir. Fakat zayıflamak isteyen kişilerin her zaman az kalorili bol vitaminli türde besinler tüketmesi istenir. Aspir yağı ise kalori bakımından oldukça yüksek bir yağ olduğu için bu durum diyet yapanların biraz kafasını karıştırıyor. 1 yemek kaşığı aspir yağının 120 kaloriye sahip olduğu bilinmektedir. Bu yüzden aspir yağının sadece kilo verdirici etkisinden faydalanmak isteyen bir kişi yiyecek programını kalori değerini bilerek hazırlamalıdır. Aspir yağının yağ yaktığı ve zayıflama etkisi oldukça ciddi oranda olduğu için onun zayıflatıcı özelliğinden faydalanmayı bilmek gerekir. Her aşırı tüketilen besin sağlık için tehdit oluşturur.]]> Aspir Çeşitleri https://www.aspir.gen.tr/aspir-cesitleri.html Sun, 25 Nov 2018 18:36:25 +0000 Aspir Çeşitleri; Aspir yazlık olarak yetiştirilen bir bitki türüdür. Aspir bitkisinin tohumlarından yağı elde edilir. Elde edilen aspir yağı zeytinyağı kalitesindedir. Ekimin yaygınlaştırılması gerekir. Maddi olarak geliri Aspir Çeşitleri; Aspir yazlık olarak yetiştirilen bir bitki türüdür. Aspir bitkisinin tohumlarından yağı elde edilir. Elde edilen aspir yağı zeytinyağı kalitesindedir. Ekimin yaygınlaştırılması gerekir. Maddi olarak geliri yüksek bir bitki türü olarak bilinir. Fakat ekimin yaygınlaşmamasının tek nedeni var veriminin düşük olmasıdır. Kurak alanlara ekimi yapıldığı zaman ani bir şekilde bastıran sıcaklar ve yağışın olmaması verimin düşük olmasının en büyük etkenidir. Bu bitki boy uzunluğu ortalama 100-150 cm arasındadır. Bodur bitki türüdür. Kazık kök sistemine sahip bir bitkidir. Piyasa da hem dikenli hem de dikensiz formları bulunur. Dikenli olan türlerin dikensiz olan türlere göre daha fazla oranda yağ içerdiği bilinir. Bu bitkinin farklı renkleri ve farklı çeşitleri bulunmaktadır. Bu çeşitler gıda ve kumaş sektöründe kullanılmaktadır. 

Aspir Çeşitleri Nelerdir

Ayaz: Kışlık yetişen, ilk gelişme döneminde yatık bir şekilde yetişen aspir çeşididir. Çiçek rengi kırmızıdır. Diken bakımından az dikene sahiptir. Yağ oranı ortalama olarak %20-25 arasındadır. Soğuğa karşı oldukça dayanıklı bir türdür.

Yenice: Yazlık mevsimde yetişen bir türdür. Kırmızı çiçek rengine sahiptir. Dikensiz aspir çeşididir. Ortalama boy uzunluğu 100-120 cm olan bir türdür. En geç hasat edilen aspir çeşididir. Tane ağırlığı ortalama 35-40 gramdır. Tanesindeki yağ oranı orta değerler de %20-22 arasındadır. Soğuğa dayanıklı değildir.

Dinçer: Dikensiz bir türdür. Çiçek rengi mat kırmızıdır. Ortalama  boy uzunluğu 90-100 cm arasındadır. Tane ağırlık olarak 45-50 gramdır. Tanede ki yağ oranı ise ortalama %25-30 arasındadır.

Remzi bey: Dikenli olan türdür. Çiçek rengi ise sarıdır. Boy uzunluğu ortalama 60-80 cm arasındadır. Tane ağırlığı 45-50 gramdır. Yağ oranı ise tane de %35-40 arasındadır.
]]>
Zade Vital Aspir Yağı https://www.aspir.gen.tr/zade-vital-aspir-yagi.html Mon, 26 Nov 2018 05:51:21 +0000 Zade vital aspir yağı: Piyasada doğal besin desteği olarak satılan zade vital aspir yağı birçok eczane bulunmaktadır. 60 kapsül şeklinde bulunan zade vital aspir yağı yağı besin takviyesi olarak satılmaktadır. Diğer b Zade vital aspir yağı: Piyasada doğal besin desteği olarak satılan zade vital aspir yağı birçok eczane bulunmaktadır. 60 kapsül şeklinde bulunan zade vital aspir yağı yağı besin takviyesi olarak satılmaktadır. Diğer besin takviyeleri arasında daha çok ön plana çıkmış olan bu ürün en çok da metabolizmayı hızlandırması bakımından kullanılmaktadır. Bu nedenle kilo verme konusunda ve yapılan birçok sporun etkisini arttırmak için kullanılmaktadır. 60 mg dozajında ambalajlarda bozulan zade vital aspir yağı doğal formda üretilmiştir ve bu nedenle birçok faydaları bulunmaktadır.

Zade vital aspir yağı içeriği, 

Bu besin takviyesi, niasin, tiamin, riboflavin, enerji, tekli doymamış yağ, çoklu doymamış yağ ve doymuş yağlar içerir. 

Zade vital aspir yağı faydaları; 
 • Bu ürün antioksidan bir özelliğe sahip olması nedeniyle vücudun zararlı etkenlerden korunmasını sağlar. 
 • Cilt dokusu için ihtiyaç duyulan bileşimlerinin ortaya çıkmasına yardımcı olur. 
 • Doğumdan kaynaklanan çatlakların tedavi edilmesini sağlar. 
 • Kolesterol seviyesinin düzenlenmesine yardımcı olan zade vital aspir yağı vücutta yağ şeker seviyesinin kontrol altına alınmasına yardımcı olur. 
 • Bağışıklık sisteminin güçlenmesinde rol oynar. 
 • Damar sertliğinin üzerinde olumlu etkileri olmasında sayesinde bu ürün damar sağlığının korunmasını sağlar.
Zade Vital aspir yağının zayıflama üzerindeki etkileri, 

Fazla kilo sahibi olan kişiler bu durumdan kurtulmak için bir çok zayıflama yöntemini denerler. Ancak yapılan birçok diyet ve hazırlanan kürler zayıflama üzerinde etkili olmayabilir. Aynı zamanda uygulanan diyetler de vücudun ihtiyaç duyduğu vitamin ve mineraller sağlanmayacak kilo çoğunlukla kas depolarından gider. Bu durumda sağlık açısından risk oluşturabileceği için daha da olumsuz durumların ortaya çıkmasına neden olabilir. Aynı zamanda kaybedilen kilolar kısa bir zamanda yeniden alınır. Bu konuda zade vital aspir yağı son derece etkilidir. Kimyasal işlevlerden geçmeyen ve içinde hiçbir katkı maddesi bulunmayan zade vital aspir yağı genellikle diyetisyenler tarafından tavsiye edilen bir üründür. Günde 2 tablet tüketilmesi gereken bu ürün ile beraber aynı zamanda belli bir spor programınında uygulanması sayesinde metabolizma hızlanır. Bu ürün sayesinde vücut için gerekli olan vitamin ve mineraller sağlanarak sağlıklı kilo verilmesi sağlanmış olur. Düzenli olarak kullanıldığı takdirde zade vital aspir yağı yağ yakımı konusunda oldukça etkili bir besin takviyesidir.
]]>
Aspir Yağı https://www.aspir.gen.tr/aspir-yagi.html Mon, 26 Nov 2018 20:04:29 +0000 Aspir Yağı, Anavatanı Güneydoğu Asya olan aspir bitkisi dikenli ve dikensiz bulunabilen bir bitkidir. Ülkemizde de kuru topraklarda yetişen bu bitkinin tohumları şifa kaynağı olmasından dolayı yaz ortalarına doğru toplanı Aspir Yağı, Anavatanı Güneydoğu Asya olan aspir bitkisi dikenli ve dikensiz bulunabilen bir bitkidir. Ülkemizde de kuru topraklarda yetişen bu bitkinin tohumları şifa kaynağı olmasından dolayı yaz ortalarına doğru toplanır ve güneş görmeyen senin bir yerde kurutulduktan sonra bir çok amaçla kullanılabilir. Görüntü olarak safkana benzeyen aspir bitkisinin tohumlarından ise yağ elde edilir. İçerisine hiçbir katkı maddesi eklenmeden elde edilen aspir yağı bitkisel bir yağdır ve yapılan birçok araştırmada sağlık açısından faydaları kanıtlanmıştır.
  
Aspir yağı kullanım alanları, aspir yağı yemekler ile beraber aynı zamanda kozmetik, sanayi, boya, kimya ve ilaç sektöründe oldukça yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. İçerisinde vücut için oldukça faydalı asitler bulunan aspir yağının zengin içeriği sayesinde sağlık alanında oldukça faydaları bulunur. Aspir yağı özellikle de pilav yapımında kullanılırken aynı zamanda salataların içerisine ilave edilecek de tüketilebilen son derece hafif ve doğal bitkisel bir yağdır. Aynı zamanda kilo vermek isteyen kişilerin de sık kullandığı bu yağ kilo probleminin kontrol altına alınabilmesi için tüketilen bitkisel zayıflama yöntemleri arasındadır. 

Aspir yağı içeriği, B1, B2, B3, B12, C, E vitamini, omega3, omega6, kalsiyum, demir, lif ve fosfor açısından oldukça zengin olan aspir yağı aynı zamanda linoleik asit içerir.

Aspir yağı sağlığa faydaları; 
 • İçerisinde bulunan faydalı asitler sayesinde vücudun dengesinin korunmasına yardımcı olan aspir yağı kolesterol seviyesinin düzenlenmesine yardımcı olur. Kolesterolü dengesini sağlaması sayesinde kalp rahatsızlıkları riskini azaltır. 
 • İyi bir Omega6 kaynağı olan aspir yağı bu özelliğinden dolayı şeker hastaları tarafından kullanılabilir. 
 • Soğuk algınlığı hastalıklarına karşı oldukça etkilidir. Öksürük ve balgam ile beraber nefes almada zorluk ve göğüs ağrısı gibi problemleri tedavi eder. 
 • Damar sertliği problemine karşı da olumlu etkileri olan bu yağ bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlayarak birçok hastalıktan vücudun korunmasına yardımcı olur. 
 • Sindirim sistemi üzerinde de faydalı olan bu yağ sindirim sistemini rahatlatır. Müshil etkisi yaratmasından dolayı kabızlık problemini giderir. 
 • Aspir yağı adet düzensizlikleri üzerinde de oldukça etkilidir. Adet periyodunun düzenlenmesine yardımcı olması ve hormonal dengesizlikler üzerinde olumlu etkileri aspir yağının faydaları arasında sayılabilir. 
 • Kas eklem ağrılarının tedavisinde de kullanılabilen bu şifa kaynağı olan yağ ile ağrıyan bölgeye masaj yapıldığı takdirde olumlu etkileri görülür.
 • Hamilelik döneminde meydana gelen karın bölgesindeki çatlaklar ile beraber göğüs çatlakları üzerinde sürüldüğü takdirde büyük bir oranda iyileşme görülür.
 • Aspir yağı cilde uygulandığı takdirde cilt kırışıklıklarını gidermekle beraber yaşlanmaya karşı cildi korur. 
 • Aspir yağı afrodizyak etki sahiptir. Bu özelliği sayesinde cinsel problemler üzerinde olumlu etkili göstererek cinsel isteğin artmasına yardımcı olur. 
 • Cilt lekeleri üzerinde de olumlu etkileri vardır. Cilde düzenli bir şekilde uygulandığı takdirde cilt lekelerini giderir. 
 • Saç diplerine masaj yapıp yaparak uygulandığı takdirde saç derinin sağlıklı bir şekilde uzamasına yardımcı olur.
 • Aynı zamanda aspir yağı kuru cilt yapısına sahip olan kişiler tarafından da kullanılabilir. Çünkü doğal bir nemlendirici içeriği vardır.
 •  Yüksek kaliteye sahip olan yağ vücudun enerji kazanmasına yardımcı olarak yorgunluk belirtilerini giderir. 
 • Bağırsak kurtları üzerinde olumlu etkileri olan bu yağ bağırsak kurtlarının dökülmesine katkı sağlar. 
 • Midenin korunması ve güçlenmesi konusunda da oldukça faydalıdır.
 • Aspir yağı aynı zamanda güneş yağı olarak cilde uygulandığı takdirde bronzlaştırıcı etkiye sahiptir.
Aspir yağının zayıflama üzerinde faydaları, birçok kişinin şik]]> Aspir https://www.aspir.gen.tr/aspir.html Mon, 26 Nov 2018 21:21:32 +0000 Aspir, dikenli ve dikensiz formlarda, 80-100 cm boylarında kazık köklü bir yağ bitkisidir. Dikenli aspir türleri daha fazla yağ içerir. Bitkinin beyaz, sarı, krem, turuncu, kırmızı gibi farklı renklerde çiçekleri açar. T Aspir, dikenli ve dikensiz formlarda, 80-100 cm boylarında kazık köklü bir yağ bitkisidir. Dikenli aspir türleri daha fazla yağ içerir. Bitkinin beyaz, sarı, krem, turuncu, kırmızı gibi farklı renklerde çiçekleri açar. Tohumları da kahve, beyaz, üzeri çizgili,nadiren siyah renkli olabilir. Tohumlar dalların ucundaki tablaların içinde olur. Aspir tohumları % 30-50 oranında oleik ve linoleik tipte yağ içerir. Yemeklik olarak kaliteli olan bu yağ, biodizel yapımı içinde kullanılabilir. Aspirin yetişmesi 120-140 gün arasında olur ve kuraklığa karşı oldukça dayanıklıdır. Ancak kritik dönemlerde yapılan sulamada aspir yetiştiriciliğinde verimin artmasına yardımcı olur.

Aspir türleri nelerdir

Günümüzde yetişen 3 farklı türde aspir vardır. Dinçer ve yenice denilen aspir türleri 1983 yılına kadar tescillenmiş, remzibey-05 denilen türü de 2005 yılında tescillenmiştir. Bu türlerin tarımsal özellikleri ise;
 • Dinçer: Bu aspir türü dikensiz olup, çiçekleri mat kırmızı renktedir. Boyu 90-100 cm kadar olur. Bu türün hasadı remzibey-05 türüne göre birkaç gün önce yapılır. Tanelerinin bin tanesi 45-50 gram gelir. Taneleri linoleik tipte % 20-25 oranında yağ içerir.
 • Yenice:Kırmızı çiçekli olan bu aspir türü dikensizdir. Boyları 100-120 cm olur. Hasadı diğer türlere göre 10-15 gün sonra yapılır. Tanelerinin bir tanesi 35-40 gram kadar olur. Linoelik yağ içeren tohumlardaki yağ oranı ise % 20-25 kadardır.
 • Remzibey-05: Sarı çiçekli ve dikenli olan bu aspir türü 60-80 cm kadar boylanır. Tanelerinin bin tanesi 45-50 gram gelir. Tohumlardaki yağ tipi zeytinyağı gibi oleik tiptedir. Her tanede % 30-35 yağ oranı olur.
Aspir bitkisi yağlık olduğu için, sanayide kullanımı yağ elde etmeye dayanır. Ayçiçeği işleyebilen makinelerde aspir bitkisi de işlenebilir. Bu nedenle sanayi işletmelerine ek yük bindirmez. Aspir yağı çıkarıldıktan sonra da % 22-24 oranında protein içeren küspesi de hayvan yemi olarak değerlendirilir.

Aspir yağını faydaları

Aspir yağı son derece sağlıklı ve doğal bir üründür. Aynı zamanda antioksidan etkisi bulunmaktadır. Aspir yağı kabızlığa, metabolizmayı hızlandırmaya faydalıdır. Ayrıca vücutta birikmiş yağları eritir. Bayanlarda doğumdan sonra oluşan çatlakları azaltır. Damar sertliğini önlemede etkilidir. Cildi nemlendiren ve cilt hücrelerini yenileyen etkisi vardır. Kandaki kolesterolü dengeler, kan şekerini de düzenler.

Aspir yağı içeriği (100 gr)
 • Omega 6 % 70 oranında
 • Omega 3 % 1-2 oranında
 • E vitamini 310 ppm
 • Demir 9,7 mg
 • Fosfor 310 mg
 • Kalsiyum 126 
 • İyot endeksi 150
 • Lif oranı 25,1 gr
 • B1 vitamini 0,25 mg
 • B2 vitamini 0,01 mg
 • B3 vitamini 0,5 mg
Aspir bitkisinin faydaları nelerdir
 • Kadınlarda adet kanamalarını kolaylaştırıcı etkisi vardır
 • Bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olur
 • Müshil etkisi olduğu için kabızlık için tavsiye edilir
 • Göğüs kanseri, prostat kanseri gibi kanserlere karşı koruyucu etkisi vardır
 • Kan şekerini dengeler ve kolesterolü düşürür
 • Hem vücuttaki fazla yağları eritir, hemde yağ dokusunun kas dokusuna ve enerjiye çevrilmesini sağlar.
 • Kas dokusunu da koruyarak, vücutta yaşlanma etkisini azaltır.
Aspir bitkisi, aspir tohumu ve yağı nasıl kullanılır

Aspir çiçeği ve tohumu kurutulur ve kaynatılarak kullanılır. Tohumlarından yağ elde edilir. Aspir yağı romatizmal ağrıları dindirmede çok faydalıdır. Doğal bir yağ olduğu için ve bunun korunması için soğuk sıkma yöntemiyle üretilir. Bu nedenle sağlık için daha faydalı olur. Özellikle kilo vermek için aspir yağı kullanımı oldukça yaygındır. Ancak alerjik yapısı olan kişilerin bu yağı kullanması tavsiye edilmemektedir. Aspir yağının açıldıkt]]> Aspir Nedir https://www.aspir.gen.tr/aspir-nedir.html Tue, 27 Nov 2018 15:46:11 +0000 Aspir nedir, devedikenine benzeyen, Amerika, Meksika, Hindistan ülkelerinde yetişen bir bitki türüdür. İnsanların yetiştirmiş olduğu en eski bitkilerden biri olan aspir, genelde preslenme yöntemiyle bitkisel yağ elde e Aspir nedir, devedikenine benzeyen, Amerika, Meksika, Hindistan ülkelerinde yetişen bir bitki türüdür. İnsanların yetiştirmiş olduğu en eski bitkilerden biri olan aspir, genelde preslenme yöntemiyle bitkisel yağ elde edilerek kullanılır. Aspir yağı Hindistan'da yemek yağı olarak yaygın şekilde kullanılmaktadır. Bitki devedikeni ve ayçiçeği bitkisine benzerliğiyle bilinmektedir. Sarı turuncu bir renge sahip, bir yıllık bitkilerdendir.

Aspir nedir, faydaları nelerdir

 • Sağlık açısından faydalı bitkiler arasında yer alan aspir bitkisinin sağlığa inanılmaz faydaları vardır. Kalp sağlığına karşı iyi gelir. Vücut için faydalı olan omega-6 yağ asitleri bakımından zengin içeriğe sahiptir. Bu özelliğinden dolayı, kalp krizi, felç gibi sağlık sorunlarına karşı iyi gelir. Kolesterolü düzenleyici etkisi olduğu bilinmektedir.
 • Aspir, diyabet hastaları için faydalı bir bitkidir. Kan şekerini dengede tutmak için kullanılabilir. Diyabet hastalığının gelişimini de engelleyici etkisinin olduğu bilinmektedir.
 • Aspir, zayıflamaya yardımcı olur. Omega-6 yağ asitleri bakımından zengin içeriğe sahip olan aspir, vücutta yağ depolanmasını izin vermez. Yağ yakımı sağlar. Sebze yemeklerinin pişirme aşamasında aspir yağı kullanılarak bitkiden bu alanda yararlanılabilir.
 • Aspir E vitamini bakımından zengin bir bitkidir. E vitamini etkisinden yararlanmak için aspir bitkisinin yağıdan faydalanılabilir. Hücrelerin korunmasını sağlayan antioksidan bakımından zengindir. E vitamini bağışıklık sistemini kuvvetlendirerek birçok hastalığa karşı kalkan görevi yapar.
 • Aspir, PMS belirtilerini azaltmak için kullanılabilir. Adet döneminde yaşanan sıkıntılara karşı faydalıdır. Adet döneminde dalgalanan hormonları dengeleyici etkisi bulunmaktadır.
 • Ruh sağlığına karşı iyi gelir. Depresyon ve stres nedeniyle yaşanan sıkıntıları gidermek için kullanılabilir. Vücutta serotonin hormonunun üretimini arttıran bir bitkidir. Uykusuzluk problemlerine karşı çay şeklinde hazırlanarak kullanılabilir.
 • Sindirim sistemini destekleyici etkisi bulunmaktadır. Bunun için çay ya da yağından yararlanılabilir. Mide fonksiyonlarını düzenler. Mide problemleri için aspir yağından 1 gram kadar 1 litre suya eklenip gün boyu bu su içilebilir. Dalak ve karaciğer büyümesine karşı iyi gelir.
 • Saç ve cilt sağlığı için kullanılabilir. Saç derisi ve saç yapısının korunması için oldukça faydalıdır. Saç köklerini kuvvetlendirir, kafa derisinde kan dolaşımını arttırır. Saç bakım ürünlerinde bu anlamda faydalı olduğu için sıkça tercih edilmektedir. Cilt dokusunu geliştirmek adına aspir bitkisinden yararlanılabilir. Cilt gözeneklerinin açılmasını sağlar. Sivilce, siyah nokta gibi cilt problemlerine karşı iyi gelir. Cilt hücrelerini yenileyici etkisi bulunmaktadır. Yaşlanma belirtilerini azaltır.
 • Kabızlık probleminde müshil etkisinden yararlanılabilir.
 • Prostat ve meme kanserine karşı faydalı bir bitkidir.
 • Aspir tohumlarının afrodizyak etkisi bulunmaktadır. Cinsel aktiviteyi arttırmak için faydalanılabilir.
 • Göğüs tıkanıklığı, nefes darlığı gibi şikayetlere karşı etkili bir çözümdür. Balgam söktürücü etkisi olduğu bilinmektedir.
 • Kan basıncını dengeler. Egzama tarzı cilt hastalıklarına karşı aspir bitkisinden yararlanılabilir.
 • Aspir çayı, ateş, öksürük ve bronş tedavisinde kullanılabilir.
 • Menopoz sonrasında yaşanan sıkıntılar için çay versiyonunda kullanılabilir.
 • Tropikal olarak açık yara, kesik, döküntü gibi bozukluklar için aspir bitkisi faydalı olur.

Aspir nedir, zararları var mıdır

Aspir, yağ, tohum ya da çay şeklinde kullanılabilecek bir bitkidir. Aspir yağı herhangi bir ameliyat geçirecek kişilerin ameliyat öncesinde kullanmaması gereken bitkisel bir yağdır. Aspir yağı, kan pıhtılaşmasını önleyici etki yaratabilir. Dolayısıyla ameliyat anında ya da sonrasında kullanımı gerçekleşirse kanama riskini arttırabilir. Bazı çiçeklere karşı alerjisi olan kişilerde aspir bitkisine karşıda alerji gelişebilir.]]> Aspir Tohumu https://www.aspir.gen.tr/aspir-tohumu.html Wed, 28 Nov 2018 04:21:59 +0000 Aspir Tohumu, Farklı bir görüntüye sahip olan aspir sarı, kırmızı ve turuncu renginde çiçek açar. Su ihtiyacı fazla olmayan bu bitkiden elde edilen tohumun sağlık üzerinde faydası olması bakımından birçok alanda kullanılm Aspir Tohumu, Farklı bir görüntüye sahip olan aspir sarı, kırmızı ve turuncu renginde çiçek açar. Su ihtiyacı fazla olmayan bu bitkiden elde edilen tohumun sağlık üzerinde faydası olması bakımından birçok alanda kullanılmaktadır. Aynı zamanda tıp alanında da kullanılan bu bitkiden elde edilen tohumların yağı çıkarılarak alternatif tıpta bitkisel tedavi olarak kullanılmaktadır. Asit oranı oldukça yüksek olan aspir tohumu özellikle de son günlerde şifa kaynağı olması bakımından adından söz ettirir. İçerisinde B grubu vitaminler, C vitamini, E vitamini, demir, kalsiyum ve fosfor bulunması aspir tohumunun sağlık açısından faydalı olmasını sağlar. 


Aspir tohumu nasıl kullanılır, aspir çiçeği toplanıp kurutulduktan sonra elde edilen tohumları kaynatılarak kullanılabileceği gibi aynı zamanda aspir tohumundan aspir yağı elde edilmektedir. Aspir tohumu aynı zamanda zayıflama konusuna olan olumlu etkileri sayesinde özellikle de son yıllarda oldukça sık kullanılmaktadır.

Aspir tohumu faydaları, safkana benzetilen aspir bitkisinden elde edilen tohum linoleik ve oleik yağ açısından zengin olması nedeniyle yemeklerde kullanılabilir. En çok da pilav yapımında kullanılan aspir tohumundan elde edilen yağ aynı zamanda salatalara ilave edilerek de kullanılabilir. 
 • Antioksidan ve antiseptik içeriğe sahip olan aspir tohumu bakterilerden kaynaklanan hastalıklara karşı vücudun korunmasını sağlar.
 • Kas dokusunu korunması bakımından oldukça faydalı olan aspir tohumu metabolizma hızlandırıcı etkiye sahiptir. 
 • Sindirim sistemini düzenlemekle beraber müshil etkisi yaparak kabızlığa karşı kullanılabilir. 
 • Aspir tohumu prostat ve göğüs kanseri gibi birçok kanser türüne karşı vücudun korunmasını sağlar. 
 • Bağışıklık sistemine olumlu katkıları sayesinde vücudu güçlendirir. 
 • Adet düzensizlikleri üzerinde kullanıldığında aspir tohumu adet kanamalarının kolaylaşmasını sağlar. 
 • Damar sertliğine karşı oldukça etkilidir.
 • Aspir tohumu romatizmal ağrılara karşı kullanılabilir. 
 • Aspir tohumundan elde edilen yağın tüketilmesi metabolizmayı hızlandırması bakımından fazla yağın eritilmesine yardımcı olur. Aynı zamanda cilt üzerindeki olumlu etkileri olmakla beraber cildin nemlenmesi nemlenmesine katkı sağlar.
]]> Aspir Yağı Kapsülü https://www.aspir.gen.tr/aspir-yagi-kapsulu.html Wed, 28 Nov 2018 13:06:11 +0000 Aspir Yağı Kapsülü, Aspir bitkisinin tohumlarından elde edilen bir yağ olan kapsül halindeki bir üründür. Asya'nın güneydoğusunda yoğun olarak üretilen aspir bitkisi kırmızı, turuncu ve sarı çiçeklere sahiptir. Bu çiçeğ Aspir Yağı Kapsülü, Aspir bitkisinin tohumlarından elde edilen bir yağ olan kapsül halindeki bir üründür. Asya'nın güneydoğusunda yoğun olarak üretilen aspir bitkisi kırmızı, turuncu ve sarı çiçeklere sahiptir. Bu çiçeğin dökülmesinden sonra meydana gelen tohumun işlemden geçirilmesiyle üretilen yağ kapsüller içerisine alınarak satışa sunulmaktadır. Merdiven altı diye tabir edilen belli bir markası olmayan yerlerden temin edilen aspir yağı kapsülü sağlığı olumsuz yönde etkiler. Şekil itibariyle küçük bir yapıya sahip olan ürünün üretimi belli bir dozda yapılmaktadır. Ayrıca denetleme ve değerlendirme kapsamında sağlık bakımından teftiş edilmektedir. Bu nedenle bu kapsülün doktor tavsiyesi üzerine belli başlı noktalardan temin edilmesi önemlidir. Hamile kadınların ve çocukların bu kapsülü kullanmaları sakıncalıdır. Söz konusu aspir yağı kapsülü tüketilebildiği gibi cilt yüzeyine de sürülebilir. Böylece deri tabakasının ihtiyaç duyduğu vitamin ve mineral karşılanarak hücreler yenilenir. Bu ürünün doğru şartlar altında muhafaza edilmesi şarttır. Serin alanda güneşe maruz kalmadan saklanan aspir yağı kapsülü uzun ömürlü olabilir. Ancak olumsuz hava koşullarına maruz kalan kapsüller ise faydadan ziyade zarar teşkil eder. Böylelikle vücut alerjik reaksiyon halinde tepki verir. Mide bulantısı ve kusma meydana gelir. İshal problemi ortaya çıkar. Bunların yanı sıra halsizlik ve güç kaybı oluşur.

Aspir Yağı Kapsülü Faydaları

Alternatif tıpta bir seçenek haline gelen bu kapsül sayesinde aşırı kilolardan kurtulmak mümkündür. Bunun yanı sıra saçların uzamasına ve kabızlığın giderilmesine kaynaklık eden bu yağ kapsülü sayesinde vücut direnci arttırılabilir. Bu kapsülün içerisindeki yağ asitleri vücuda fayda sağlar. Kolesterolü dengeler. Hal böyle olunca kalp rahatsızlıkları ve felç riski önlenir. Diyabet hastalığını en az seviyeye indirger. Damar sertliği problemini ortadan kaldırır. Nefes almada güçlük, öksürük ve balgam gibi sağlık sorunlarının giderilmesine kaynaklık eder. İyi bir toksin atıcıdır. Obeziteye yakalanma riskini düşürür. Bağırsakların aktif olarak çalışmasına kaynaklık eder. İçerdiği vitaminler sayesinde bağışıklık sistemi güçlenerek vücut hastalıklara karşı korunur. Kadınlarda adet düzensizliğini giderir. Eklem ve kas ağrılarını ortadan kaldırır.
]]>
Aspir Safran https://www.aspir.gen.tr/aspir-safran.html Thu, 29 Nov 2018 11:53:32 +0000 Aspir Safran: Papatyagiller familyasından bir bitki türü olan Aspir 50–100 santim boylarında, yaz mevsiminin sonuna doğru beyaz, sarı, krem, kırmızı ya da turuncu renklerde çiçekler açar. Aspir bitkisi bu isminin yanında de Aspir Safran: Papatyagiller familyasından bir bitki türü olan Aspir 50–100 santim boylarında, yaz mevsiminin sonuna doğru beyaz, sarı, krem, kırmızı ya da turuncu renklerde çiçekler açar. Aspir bitkisi bu isminin yanında değişik yörelerde kır safranı, yalancı safran, boyacı aspiri, papağan yemi, haspir gibi isimlerle de bilinir. bilimsel adı Carthamus tinctorius’dur. İngilizce adı ise safflower’ dir. Aspir bitkisinin Anavatanı Arabistan Yarımadası olup, ülkemizde de bazı türleri Eskişehir, Burdur, Konya ve Isparta da yetişmektedir. Trakya bölgesinde ise ayçiçeğine alternatif olarak yeni yeni yetiştirilmeye başlanmıştır. 

Aspir Bitkisinin Kullanım Amaçları

Aspir yada diğer adıyla aspir safran’ın tür olarak Dinçer, Yenice, Remzibey ve Balcı çeşitleri bulunmaktadır. Çok yağlı bir bitki olan aspir, son zamanlarda bioyakıt üretimi için kullanılıyor. Dikenli bitki türlerinin dikensi olan türlerine göre yüzde 10-15 daha çok yağ içeriği vardır.. Aspirin içerdiği yağ asidi türleri ise, oleik ve linoleik asittir.

Bu aspir ya da aspir safran bitkisinin çiçekleri boya endüstrisinde gıda ve kumaş boyası yapımı için kullanılırken, aspirin tohumları yağ endüstrisinde kullanılır.  Aspir yağı, yemeklik yağ olarak, bununla beraber sabun, cila, boya ve vernik yapımı içinde kullanılmaktadır. Ayrıca, biyoyakıt üretiminde bu aspir bitkisinden yararlanılır. Aspirin hemen her öğesinden yaralanılır. Öyle ki, küspesi dahi hayvan yemi şeklinde değerlendirilir. Bundan ayrı olarak; bu bitki kuşyemi olarak da kullanılmakta olup, papağan ve güvercinler için bilhassa tercih edilmektedir.

]]>
Aspir Ekimi https://www.aspir.gen.tr/aspir-ekimi.html Thu, 29 Nov 2018 13:14:31 +0000 Aspir ekimi, Aspir bitkisi kurak mevsime dayanaklı olan, tek yıllık, geniş yapraklı, kırmızı, sarı, turuncu, beyaz ve krem renkli çiçeklere sahiptir. Bu bitkiler dikenli ve dikensiz olmak üzere  iki şekilde yetiştirilir. Aspir Aspir ekimi, Aspir bitkisi kurak mevsime dayanaklı olan, tek yıllık, geniş yapraklı, kırmızı, sarı, turuncu, beyaz ve krem renkli çiçeklere sahiptir. Bu bitkiler dikenli ve dikensiz olmak üzere  iki şekilde yetiştirilir. Aspir bitkisinde ortalama yağ oranı %30-45 arasında bir değere sahiptir. Aspir yağlarınin  kullanım alanı genel olarak gıda ve kumaş boyasında kullanılır. Dikenli olan aspir, dikensiz olan  asipir'e göre yağ oranı daha fazladir. Bu bitkinin boyları ortalama 80-100 cm arası değişkenlik gösterir. Bitkinin kökleri 2.5-3.0 metre derinliğe kadar iner. Kazık bir kök sistemine sahiptir. Hayvan küspesi yemi olarak da kullanılabilir. 

Aspir ekimi ve tarımı: Aspir tarımının avantajları ise buğday ve  arpa ekiminde kullanılan tarım aletleri ile yapılması ve depolanmasına kadar aynı işlemler yapılır. Ekimi yapılırken toprak seçimini fazla yapmayan fakat derin, verimli tınlı, sulama problemi olmayan, su tutma kapasitesi yüksek, pH değeri nötr veya nötr'e yakın (pH 5-7) olan topraklar da daha fazla elverişlidir. Aspir ekiminde toprak nadasa bırakılmalıdır. Eğer ki tarla, bir önceki bitkiden aspir ekimine kadar tarla boş kalacaksa, sonbaharda yada ilkbaharda toprak pulluk ile sürülmelidir. Ekimden önce ise toprağı kazayağı ile sürmeli ekime hazırlanmalıdır. Bunun sebebi ise bahar aylarında tarlada ortaya çıkacak yabancı otları önlemek ve aspir bitkisinin yetişmesi için daha rahat bir ortam sağlamaktır.

Aspir tarımı ekim zamanı:
Aspir yaz dönemine ait bir bitki olduğu için bahar aylarında ekilmelidir. Ekim zamanı nisan ayı içerisinde olmalıdır. Geç ekilen aspir bitkisinin dallanma azalmakta ve yağ oranı düşmektedir. Ekim mibzerlerle dekara 5 kg tohum düşmesi yeterli olacaktır ve tohumların toprağa derinliği 3-4 cm kadar olmalıdır. Yağışı olmayan bir yerde ve toprak nemli değil ise sulanması verimi artıracaktır. Gübreleme için mutlaka toprak tahlili yapılmalıdır. 

Aspir bitkisi hasat zamanı: Hasat zamanı toprağa ekiminden sonra yaklaşık 110-140 gün arasında yapılır. Yaprakların tamamen kuruduğu, tablaların kolaylıkla harmanlanması ve  tanelerinin tamamen beyazlamış olması hasat dönemi zamanıdır zamanı geldiğini gösterir. Hububat hasadı yapılan biçerdöverlerle yapılır. Fakat biçerdöver ayarları iyi yapılmalıdır.
]]>
Aspir Yetiştiriciliği https://www.aspir.gen.tr/aspir-yetistiriciligi.html Fri, 30 Nov 2018 10:09:24 +0000 Aspir yetiştiriciliği, aspir bitkisi, yalancı safran, amerikan safranı, boyacı safran gibi isimler alan bir bitkidir. Aspir bitkisi tek yıllık bir bitki olup, geniş yapraklara sahip sarı, kırmızı, turuncu, beyaz renkli çiçekler Aspir yetiştiriciliği, aspir bitkisi, yalancı safran, amerikan safranı, boyacı safran gibi isimler alan bir bitkidir. Aspir bitkisi tek yıllık bir bitki olup, geniş yapraklara sahip sarı, kırmızı, turuncu, beyaz renkli çiçekler açmaktadır. Aspir bitkisi dikenli ve dikensiz türleri mevcut, kuraklığa çok dayanıklı, ortalama yüzde kırklara varan bir yağ oranı ile yağlı bitkiler sınıfındandır. Aspir yetiştiriciliği ilk Asya kıtasında daha sonraları ise Akdeniz ülkelerde yetiştirildiği bilinmektedir. Ülkemize gelişi ise 1940 yıllarına dayanmasına rağmen pek fazla rağbet görmemiştir. Ülkemizin bazı kesimlerinde yetiştiriciliği yapılan aspir, yöre halkı arasında zerdeçal, dikenli ayçiçeği gibi isimlerle bilinmektedir. 

Aspir yetiştiriciliği merkezleri;
 • Uzak doğu 
 • Hindistan, Pakistan, Bangladeş
 • Orta Asya 
 • Mısır 
 • Sudan 
 • Etiyopya 
 • Avrupa
Aspir yetiştiriciliğinde, günümüzde Dünya üzerinde yayılmış toplam yirmi beş yabani türü bulunmaktadır. Bu yabani türlerin bir kaçını ülkemizde görebiliriz. Aspir yetiştiriciliği ilk başlardaki amaçları dışında günümüzde başka amaçlar için yetiştirilmektedir.

Aspir yetiştiriciliği amaçları
 • Tıbbi amaçlar
 • Kumaş boya endüstrisi
 • Yağ endüstrisi
 • Kozmetik endüstrisi
 • Baharat endüstrisi
 • Gıda boyası üretimi 
Aspir yetiştiriciliği ilk başlarda tıbbi amaçlarla ve kumaş boyası üretimi amaçlı yetiştirilirken daha sonra yerini yağı için yetiştirme amacı almıştır. Aspir bitkisinden suda erimeyen kırmızı renkli ve suda eriyebilen sarı renkli olan iki çeşit boya elde edilebilmektedir. Çin'de yaygın olarak aspir yetiştiriciliği yapılmasında tıbbi amaçlar ön planda olup, kalp-damar rahatsızlıkların tedavisinde, travmatik şişlik ve ağrılarda, kadınsal hastalıkların tedavisinde kullanılmaktadır. Aspir bitkisi yüksek tansiyonu düşürdüğü, kan akışını hızlandırdığı gibi bir takım özellikleri bilimsel olarak kanıtlanmış ve aspir yetiştiriciliğine merak artmıştır. Aspir yetiştiriciliğinin amaçları arasında olan baharat kullanımı uzak doğu ülkelerinde yemeklere baharat olarak kullanımıdır. Yemeklere renk, tat ve lezzet vermek amaçlı sıklıkla kullanılmaktadır. Aspir yetiştiriciliği günümüzde ise genellikle yağlık bitki olarak yetiştirilmektedir. İçeriğindeki yüksek yağ orandan dolayı yağ eldesi amaçlı yetiştiriciliği yaygın alan bulmaktadır. Aspir bitkisi içeriğinde yüksek oranda doymamış uçucu yağ asidi içeriğinden dolayı insan sağlığı açısından çok faydalıdır. Aspir yetiştiriciliği genellikle yazlık dönemde yapılır. Bahar aylarında aspir bitkisi tohumu ekilir. Ülkemizde Çukurova ve Harran ovası bölgeleri ekim için ideal bölgelerdir. Kuraklığa dayanıklı bir bitki olmasına rağmen su ihtiyacı dönemlerinde sulanması verimliliği artırmaktadır. Aspir yetiştiriciliğinde, ekim sonrası beş aylık bir süre sonrası hasadı yapılabilir. Bu süreçte taç yaprakları tamamen kuruyup taneleri beyazlaşır.
]]>
Aspir Çayı https://www.aspir.gen.tr/aspir-cayi.html Sat, 01 Dec 2018 09:14:37 +0000 Aspir çayı, Tek yıllık bir bitki olan aspir papatyagiller familyasından gelen bir bitkidir. Dikenli yapraklara sahip olan bu bitkinin uzun, sivri ve sert çiçekleri sarı ya da kırmızı renkte bulunur. Aspir bitkisinin tohumları çı Aspir çayı, Tek yıllık bir bitki olan aspir papatyagiller familyasından gelen bir bitkidir. Dikenli yapraklara sahip olan bu bitkinin uzun, sivri ve sert çiçekleri sarı ya da kırmızı renkte bulunur. Aspir bitkisinin tohumları çıkarılarak çay olarak tüketilebileceği gibi aynı zamanda tohumlarından yemeklerde güvenle kullanılan aspir yağı elde edilmektedir. Susuz topraklarda yetişmeye elverişli olan ve yaklaşık 1 metre kadar boyu uzayabilen bu bitki en çok Hindistan, Kuzey Amerika, Fırat Nehri kıyıları ve İran'da yetişir. Türkiye'de ise Isparta Eskişehir de aspir bitkisine oldukça sık rastlanır. Aspir bitkisinin demlenen aspir çayı ise çay sağlığa olan faydaları açısından bitkisel tedavi olarak birçok konuda kullanılmaktadır.

Aspir çayı nasıl elde edilir, aspir bitkisi yaz mevsiminin ortalarına doğru toplanıp güneş görmeyen bir yerde kurutulduktan sonra cam kavanozların içerisinde muhafaza edilebilir. 1 bardak kaynamış suyun içerisine 1 çay kaşığı kurutulmuş aspir bitkisi ilave edilip demlendikten sonra günde 1 bardak aspir çayı tüketilebilir.

Aspir çayı faydaları
 • Adet düzensizliğinin konusunda oldukça etkili olan aspir çayı aynı zamanda adet sancısı, doğumdan sonra ortaya çıkan ağrılar ile beraber eklem ağrılarına da oldukça faydalıdır. 
 • Kan dolaşımı üzerinde olumlu etkileri vardır. Kanda pıhtılaşma probleminin giderilmesine yardımcı olur. 
 • Cilt problemlerine iyi gelmekle beraber kızamıkta oluşan cilt sorunlarına karşı kullanılabilir. 
 • Sindirim sistemine olan faydalarından dolayı da aspir çayı kabızlık problemine ne iyi gelir. 
 • Antibakteriyel ve antioksidan özelliği sayesinde bakterilerden kaynaklanan hastalıklar ile beraber kemik erimesi gibi kemik rahatsızlıklarına karşı fayda sağlar.
 • Aspir çayı yüksek kolesterolün düşürülmesine yardımcı olarak kolesterol seviyesinin dengede olmasını sağlar. 
 • Kan şekeri seviyesinde yaşanan dengesizliklerin kontrol altına alınmasını sağlayan aspir çayı kan şekerini düzenler. 
 • Bağışıklık sistemini olan katkıları sayesinde birçok hastalığa karşı vücudu korur. 
 • Kilo problemi olan kişiler tarafından kullanılabilen bu çay vücutta biriken yağların eritilmesine katkı sağlayarak kilo verme yardımcı olur.
Aspir çiçeği yağı zararları, her bitkisel çay gibi  aspir çayının da aşırı miktarda tüketilmesi zararlıdır. Dozunda kullanıldığı takdirde hiçbir yan etkisi olmayan bu çay hassas yapılı kimselerde alerjiye neden olabileceği için her ihtimale karşı dikkatli kullanılmasında fayda vardır.
]]>
Aspir Yağı İbrahim Saraçoğlu https://www.aspir.gen.tr/aspir-yagi-ibrahim-saracoglu.html Sat, 01 Dec 2018 18:12:30 +0000 Aspir yağı İbrahim Saraçoğlu, yapılan araştırmalar sonucunda aspir bitkisinden elde edilen aspir yağının vücuda bir çok faydası bulunduğu anlaşılmıştır. Özellikle kadınlar tarafından kilo verme, yağ yakma ve bronz Aspir yağı İbrahim Saraçoğlu, yapılan araştırmalar sonucunda aspir bitkisinden elde edilen aspir yağının vücuda bir çok faydası bulunduğu anlaşılmıştır. Özellikle kadınlar tarafından kilo verme, yağ yakma ve bronzlaşma etkisi olduğu için çok fazla talep edilip, kullanılmaktadır. Aspir yağının içerisinde bulunan omega 6 sayesinde vücutta bulunan yağları mucize şeklinde parçalamaktadır. Vücuttaki yağları parçaladığı için özellikle diyet yapmak isteyen veya kilo problemi olan kişiler çok fazla tercih etmektedirler. Omega 6 vücuttaki yağların birikmesini engeller ve yağ yakıcı özelliği bulunmaktadır.

Aspir yağının vücuttaki yağları yakma özelliğinin yanında bir çok faydası daha bulunmaktadır. Kan şekeri ve kolesterolü dengeler, metabolizmayı hızlı bir şekilde çalıştırır, adet düzensizliğine karşı çok faydalıdır, cildi nemlendirir ve yaşlanmayı geciktirir, damar sertliğine çok iyi gelir, mideyi güçlendirir ve mide rahatsızlıkları olan kişilerin iyileşmesini sağlamaktadır, kabızlık problemlerini çözer ve romatizmaya iyi gelmektedir.

Aspir yağı İbrahim Saraçoğlu kullanımı

Zayıflamak isteyen, kilo problemi olan kişiler gönül rahatlığı ile aşağıdaki tarifleri kullanabilirler.
 • Bir yemek kaşığı aspir yağı meyve ve yoğurt içine ekleyerek güzelce karıştırın. Üzerine lif oranı çok fazla olan keten tohumu ilave edebilirsiniz. Yaptığınız bu karışımı kahvaltılarda tüketebilirsiniz.
 • İki yemek kaşığı aspir yağı, bir yemek kaşığı sirke ve bir miktar bal ile bir kase içerisinde güzelce karıştırılır. Bu sosu daha sonra salatalarınıza ekleyerek tüketebilirsiniz. Yalnız sadece günde bir kase tüketmelisiniz.
 • Kahvaltıdan önce aç karnına bir tatlı kaşığı aspir yağı içilerek tüketilebilir.
 • Ayrıca aspir yağını kızartma yaparken de kullanabilirsiniz. Vücut sağlığına çok iyi geldiği için kızartma yaparken kullanılması çok faydalıdır.
Aspir yağı İbrahim Saraçoğlu tariflerinin herhangi bir yan etkisi bulunmamaktadır. Vücutta biriken fazla yağları parçalayarak, kilo vermeyi kolaylaştırmaktadır. Ayrıca yağ dokusunun enerjiye ve kasa dönüşmesine yardımcı olmaktadır. Bunun yanında kas dokusunu korur ve yaşlanmanın etkilerini azaltmakta, geciktirmektedir. Önerilen ölçüde kullanılması durumunda herhangi bir yan etkisi bulunmamaktadır. Yalnız alerjik bünyeli kişilerin aspir yağını kullanırken dikkatli olmaları veya kullanmamaları tavsiye edilmektedir.

Vücuttaki yağ yakımını hızlandırabilmek için aspir yağı kullanımından sonra 20 dakika yürüyüş, koşu veya egzersiz yapmanız vücuttaki yağ yakılmasını daha çok hızlandıracaktır. Spor beden ısısını artırarak vücuttaki yağların daha kolay parçalanmasını sağlayacaktır.

]]>
Aspir Kapsül https://www.aspir.gen.tr/aspir-kapsul.html Sun, 02 Dec 2018 13:10:48 +0000 Aspir kapsül, aspir ana vatanı Arabistan olan papatyagillerden diğer bir ismi Asteraceae olan sarı ve dikenli bir çiçektir. Türkiye'de Eskişehir, Burdur, Isparta illerinde yetişmesi için uygun iklim şartları vardır. İlk yet Aspir kapsül, aspir ana vatanı Arabistan olan papatyagillerden diğer bir ismi Asteraceae olan sarı ve dikenli bir çiçektir. Türkiye'de Eskişehir, Burdur, Isparta illerinde yetişmesi için uygun iklim şartları vardır. İlk yetiştirilme amacı boya maddesi olarak kullanılmasıdır. Ülkemizde de faydaları yeni keşfedilen bu şifalı bitki üreticiler tarafından nisan ve mayıs aylarında ekilir. İlk kumaş boyamada kullanılan bu bitki günümüzde yemeklik yağ, ilaç, kozmetik, boya, kuş yemi ve gübre olarak kullanılmaktadır. Eski Mısırda ve Eski Yunanda kumaşları aspir bitkisiyle boyadıkları düşünülmektedir. Yine budist rahiplerin kıyafetlerindeki turunculuğu aspir bitkisiyle elde ettikleri düşünülmektedir. İçerisinde omega-6, omega-3, kalsiyum, fosfor, demir, lif, B1 vitamini, B2 vitamini, B3 vitamini bulunmaktadır.

Aspir kapsül faydaları:
 • Müshil etkisi vardır.
 • Soğuk algınlığında terletici olarak kullanılır.
 • Adet söktürücüdür.
 • Sürüldüğünde romatizma ağrılarını geçirir.
 • Kemik erimesine iyi gelir.
 • Damar tıkanıklığına faydalıdır.
 • Kolesterol düşürür.
 • Kanı sulandırır.
 • Kuru ciltlere iyi gelir.
 • Saç kırılmalarını önler.
 • Zayıflamaya yardımcıdır.
 • Cildi güzelleştirir ve yeniler.
 • Doğum sonrasında oluşabilecek çatlaklara iyi gelir.
Aspir kapsül; vücutta yağların depolanmasına yardım eden LPL enziminin çalışmasına engel olur. Ayrıca kas miktarını artırdığı için diyet yapanlar ve ağır spor yapanlar tarafından tercih edilir. Aspir kapsül göbek, basen ve bel bölgesine sürüldüğünde incelme sağlar. Metabolizmayı hızlandır ve bu sayede zayıflamaya yardımcı olur. Zayıflamaya yardımcı olmasının yanı sıra kan damarlarında kolesterol oluşmasını da önler. Kanı sulandırma özelliğinden dolayı kan sulandırıcı ilaçlarla kullanılması tavsiye edilmez. Hamile kadınların kullanması önerilmez. Aspir çiçeğini eski çağlarda kadınların düşük yöntemi olarak kullandıkları bilinir. Unutulmaması gereken bir başka husus bitki bile olsa bilinçsiz ellerde bir zehire dönüşebilir. Bu işin uzmanı herbalist veya doktor tavsiyesi olmadan her türlü bitki gibi aspir kapsül de kullanmak doğru değil. Aspir kapsül kişilere kullanım kolaylığı ve konfor sağlar.
]]> Aspir Bitkisi https://www.aspir.gen.tr/aspir-bitkisi.html Mon, 03 Dec 2018 09:52:58 +0000 Aspir Bitkisi, Halk arasında yalancı safran olarak bilinmektedir. ortalama 80-100 cm arasında uzunluğa sahip olan bodur bir bitki türüdür. Farklı renklerde görülebilir. Başlıca bu renkler sarı, turuncu, kırmızı, krem veya bey Aspir Bitkisi, Halk arasında yalancı safran olarak bilinmektedir. ortalama 80-100 cm arasında uzunluğa sahip olan bodur bir bitki türüdür. Farklı renklerde görülebilir. Başlıca bu renkler sarı, turuncu, kırmızı, krem veya beyazdır. Türkiye'de yetiştiği yer Güney Doğu Anadolu ve Akdeniz'dir. Dikenli ve dikensiz olmak üzere iki çeşit aspir bitkisi bulunur. Dikenli olan formların dikensiz olan formlara göre daha fazla oran da yağ içeriği bulunur. Genel olarak gıda ve kumaş sektöründe kullanılır. Kök sistemi olarak kazık köke sahiptir. Tek yıllık odunsu bitkilerdir. Tohumunda ortalama %30-50 arası yağ bulunur. Bu yağlar omega -6 ve omega-9'dur. Aspir bitkisinin küspesi ise hayvanlar da yem olarak kullanılır. Kurak iklimlere dayanaklı, genel olarak yaz aylarında yetişen bir bitkidir. Kuraklığa dayanıklı bir bitki olsa da sulama yapılmalıdır. Çünkü sulama sonucu verimin de artış olacaktır.

Aspir Bitkisi ve Çeşitleri; Dünya üzerinde bilinen 3 çeşidi bulunur. Bunlardan iki tanesi yenice ve dinçerdir. Bu bitkilerin çıkışı daha eski yıllara dayanmaktadır. Fakat üçüncü olan türü remzi beyin son birkaç yıldır varlığı ispatlanmıştır.

Yenice; Dikeni olmayan, kırmızı renkli çiçeğe sahip olan, ortalama 100-120 cm arasında uzunluğa sahip olan türdür. diğer iki çeşide göre en geç hasat edilen türdür. Tanesindeki yağ oranı orta değerler de yer alır. Doymamış yağ yapısına sahiptir.

Dinçer; Dikensiz yapıya sahiptir. renk olarak turuncu renktedir. ortalama bitki uzunluğu 90 cm'dir. Hasat edilmesi diğer iki türün
arasında yer alır. Linoleik yağ yapısına sahiptir.

Remzi bey; Dikenli yapıya sahip bir bitkidir. Çiçek renkleri ise sarıdır. En kısa aspir bitkisi türüdür. Ortalama 60 cm'dir. Yağ oranı çok yüksektir. Günümüzde kullandığımız zeytin yağı bu yapıya örnektir.

Aspir Bitkisi ve Faydaları
 • Bayanlara da aylık döngü olan adet kanamalarını düzenler.
 • İshal edici özelliğinden dolayı kabızlığı giderir.
 • Kolesterolü ve kan şekerini düzenler.
 • Bağışıklı sistemini kuvvetlendirici özelliğe sahiptir.
 • Bir çok kansere karşı koruyucu, en önemlisi prostat ve meme kanserinin etkisini engelleyicidir.
 • Canlı vücudunda birikmiş olan yağın yakılarak enerjiye dönüşmesini ve kişinin zayıflamasına yardımcı olur.
 • Son olarak kaslar üzerinde etkilidir. kişinin yaşlanmasını geciktirir.
]]>
Aspir Yağı Hapı https://www.aspir.gen.tr/aspir-yagi-hapi.html Mon, 03 Dec 2018 19:49:10 +0000 Aspir Yağı Hapı, Aspir bitkisi çiçekleri olan ve sarı renkte bir bitkidir. Aspir bitkisi bazı yörelerde safran olarak bilinir. Bu bitkinin tohumlarından elde edilen yağdan oluşturulan bu hap son zamanlarda çok rağbet görmektedir. Aspir Yağı Hapı, Aspir bitkisi çiçekleri olan ve sarı renkte bir bitkidir. Aspir bitkisi bazı yörelerde safran olarak bilinir. Bu bitkinin tohumlarından elde edilen yağdan oluşturulan bu hap son zamanlarda çok rağbet görmektedir. Özellikle zayıflamak isteyen kişilerin tercih ettiği ve zayıflamada oldukça etkisi olan bir hap olmaktadır. Bu hap sadece zayıflamada değil birçok sağlık probleminde etkisini gösterir. Sağlık açısından önemli etkileri bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Aspir yağı hapı içeriğinde omega 3 maddesi ve omega 6 maddesi oldukça fazladır. Bu maddelerin yanı sıra fosfor maddesi, kalsiyum, demir bileşeni, lif yapısı oldukça fazladır. Aspir yağı hapı içinde bulunan linoleik asit bu hapın zayıflatıcı etki sağlamasına neden olmaktadır.

Aspir Yağı Hapı Faydaları:
 • Aspir yağı hapı en önemli etkisi zayıflatıcı olmasıdır. Zayıflatıcı etkisi bu hapın kullanım oranını artırmıştır. Bu hap düzenli olarak kullanıldığında birkaç ay içerisinde 3-4 kilo verilmiş olacaktır. Tabi aspir yağı hapı ile zayıflama mümkün olmayıp eşliğinde spor yapmak ve dengeli beslenmek de gerekir. Vücutta bulunan fazla yağların enerjiye dönüştürülmesine yardımcı olur.
 • Vücudunda romatizma rahatsızlığı olan kişilerin aspir yağı hapı kullanarak romatizmadan kaynaklı oluşan ağrıların en aza indiği görülmüştür. İçeriğinde Bulunan kalsiyum maddesi be daha birçok madde romatizma ağrılarını dindirmede etkilidir. 
 • Aspir yağı hapı bağırsakları yumuşatıcı etki oluşturduğu için rahatlama etkisi oluştur. Sindirim sistemi problemi olan kişilerin bu hapı düzenli olarak kullanmaları önerilir. Bu hap sayesinde sindirim sistemi dengesizlikleri ortadan kalkacaktır.
 • Kolesterolün düzenlenmesinde ve kan şekerinin dengede tutulmasında bu hap oldukça etkilidir. Kolesterol problemi olan kişiler kesinlikle kullanmalıdır.
 • Bayanlarda sıklıkla karşılaşılan göğüs kanseri ve prostat kanseri risklerini en aza indirir.
 • Yaşlanmaya karşı koruyucu etkisi vardır. Yaşlanmanın yavaş gerçekleşmesini sağlar.
 • Vücutta kas ve iskelet sisteminin korunmasına yardımcı olur. Kas yapısının güçlenmesine fayda sağlar.
 • Damar yollarının açılmasını sağlar. Damar sertliği problemini ortadan kaldırır. 
 • Aspir yağı hapı cildin yumuşak kalmasına, nemli olmasına, cildin parlaklık kazanmasına yardımcı olur.
 • Bayanlarda her ay düzenli olarak gerçekleşen adet kanamalarının düzenlenmesine yardımcı olur.
 • Erkek ve bayanlarda cinsel istikrarı arttırır.
 • Mideye koruma sağlar ve midenin güçlenmesine yardımcı olur.
Aspir yağı hapı kullanımı yapılmadan önce uzman bir doktora danışmak ve hangi saflık problemi için kullanılacaksa kullanımının uygun olup olmadığı öğrenilmesi gerekir. Aspir yağı hapı başka ilaçlarla birlikte kullanımında yan etkileri görülebilir. Midenin korunmasında mide koruyucu haplar kullanılır fakat aspir yağı hapının da mide koruyucu etkisi olduğundan dolayı ikisi birlikte kullanılırsa koruyucu etkisinin yanı sıra mideyi olumsuz etkiler. Bu hususlarda uzman bir doktorun önerisi alınmalıdır. Aspir yağı hapı zayıflamada kullanılacaksa eğer aynı şekilde uzman bir diyetisyen kontrolünde kullanımı yapılmalıdır.
]]>
Aspir Bitkisi Yetiştiriciliği https://www.aspir.gen.tr/aspir-bitkisi-yetistiriciligi.html Mon, 03 Dec 2018 20:54:29 +0000 Aspir Bitkisi Yetiştiriciliği, ilk gelişme devresi oldukça uzun süren aspir bitkisi bir anda atağa geçerek hızlı bir gelişme gösterir. Çok sayıda tabladan oluşan aspir her tablasında 200 civarında tohum barındır Aspir Bitkisi Yetiştiriciliği, ilk gelişme devresi oldukça uzun süren aspir bitkisi bir anda atağa geçerek hızlı bir gelişme gösterir. Çok sayıda tabladan oluşan aspir her tablasında 200 civarında tohum barındırır. Çiçekler oluştuktan sonra 1-1.5 aylık bir sürede hasat edilir. Sıcak iklim koşullarına oldukça dayanıklı olan aspir bitkisi gıda ve kumaş boyası olarak kullanılan kazık köklü bir bitkidir. Tohumlarında %40 civarında yağ bulunan ve yemeklik yağ, biodizel yağ olarak kullanılabilen bitkinin küsesinden de hayvan yemi olarak fayda sağlanır. Aspir bitkisi yetiştiriciliği, kış soğuklarında korunduğu sürece her iklim tipinde yapılabilmektedir.

Aspir bitkisi yetiştiriciliği nasıl yapılır, nelere dikkat edilir

Aspir bitkisi 4-4.5 ay civarında yetişir. Tınlı ve drenaj sıkıntısı olmayan Ph değeri nötr olan ve su tutma kapasitesi yüksek olan topraklarda daha kolay yetişebilmektedir. Aspir bitkisi yetiştiriciliği için özellikle çok yağmur alan tarlalarda yüzey drenajının iyi olması gerekir. Göllenme oluşmamalıdır. Biriken sular bitkinin kök bölgesinde hastalık oluşturabilir. Aspir bitkisi yetiştiriciliği için tuzlu topraklar tercih edilmemelidir.

Aspir bitkisi toprağa ekilmeden önce mutlaka toprak analizi yaptırılarak topraktaki eksik besin grupları belirlenmelidir. Toprak analizleri 15 metre derinlikten alınarak yapılırsa çok daha faydalı olacaktır. Eksik besinler gübreleme yöntemi ile tamamlanır. Toprak analizi yapılamazsa ekimden önce dekar başına 12 kilogram azot fosfor ile karıştırılarak toprak gübrelenir. Fosfor miktarı ise bu karışımda 3 kilo kadar olmalıdır. Potasyum gübrelemesi de ekimden önce yapılmış olmalıdır. Aspir bitkisi yetiştiriciliği kısa bir süreyi kapsaması sebebi ile tüm gübreleme çalışmaları ekimden önce tek seferde yapılır.

Bahar ayında ekimi yapılan aspir, çok soğuk ve don olmayan ılıman bölgelerde daha kolay yetişir. Aspir bitkisi fide döneminde dahi gayet dayanıklı bir bitki olma özelliğine sahiptir. Aspir bitkisi yetiştiriciliği yapmak isteyenler bitki ekimini  mart 15-nisan 15 tarihleri arasında yapmış olmalıdır.

Aspir 15-20 cm sıra aralığında dikilirse aralığın dar olması sebebi ile yabancı otlarla daha kolay mücadele edilir. Dekar başına 2.5-3 kilogram civarında tohum serpilir. Sıra aralıkları geniş tutulduğunda da 1.5-2 kilogram tohum serpilmiş olmalıdır. Aspir bitkisi yetiştiriciliği için ise ekim derinliği 2.5-3.5 cam derinliğinde olmalıdır.

Aspir bitkisi toprağa atıldıktan sonra 1 hafta 10 gün içerisinde toprak yüzeyine çıkmaya başlar. Hava sıcaklığının 15 ve üzeri olduğu derecelerde bitkinin gelişimi daha hızlı olabilmektedir. Bitkinin toprak yüzeyine çıkmasından sonraki gelişim süreci oldukça yavaştır. Aspir bitkisi çekirdekleri oluştuktan sona hava sıcaklığı çok önemli olup 0 derecenin altındaki sıcaklıklar bitki gelişimini olumsuz etkiler.

Ekimden önce toprak zararlı otlar ile mücadele açısından mutlaka ilaçlanmış olmalıdır. Hava sıcaklığının çok yüksek olduğu iklimlerde sulamaya özellikle dikkat edilmelidir. Aspir bitkisi susuz kalma durumunda alt yapraklarda kahverengi yanma şeklinde kendini gösterir.

Aspir bitkisi yetiştiriciliği için hasat dönemi, bitki yapraklarının tamamen kurumuş olduğu, çanak yaprakların kahverengileştiği ve tanelerin beyaz olduğu dönem hasat zamanıdır.

]]>
Aspir Çorbası https://www.aspir.gen.tr/aspir-corbasi.html Tue, 04 Dec 2018 13:55:30 +0000 Aspir Çorbası, doğadan gelen ve oldukça şifalı bir bitki olan aspir otu pek çok kişinin ismini bile duymadığı bu bitki ile oldukça lezzetli bir çorba hazırlanmaktadır. Aspir otu yalama safran, kurlum, asfur ve hasbir ismi ile bi Aspir Çorbası, doğadan gelen ve oldukça şifalı bir bitki olan aspir otu pek çok kişinin ismini bile duymadığı bu bitki ile oldukça lezzetli bir çorba hazırlanmaktadır. Aspir otu yalama safran, kurlum, asfur ve hasbir ismi ile bilinmektedir. Aspir otu ile hazırlanan sıcak olarak tüketildiği zaman güçlü şekilde terlemeye sebep olur ve bu nedenle soğuk algınlığı rahatsızlığında sık olarak kullanılmaktadır. Aynı zamanda aspir otunun yatıştırıcı bir etkisi vardır, kloroz ve histeri vakalarında kullanılmaktadır. Bağışıklık sitemini güçlendirirken, adet dönemindeki ağrıları azaltır. Hem kan şekerini hem de kolesterolü dengeler, idrar söktürücü ve terletici özelliğe sahip olan aspir otu ile çok lezzetli çorba hazırlayabilirsiniz. 

Aspir Çorbası İçin Gerekli Olan Malzemeler
 • 2 adet tavuk budu
 • 1 su bardağı süt
 • 1 su bardağı arpa şehriye
 • 1 çorba kaşığı aspir otu
 • 1 çorba kaşığı un
 • 2 çorba kaşığı sıvı yağ
 • 1 tatlı kaşığı toz kırmızı biber
 • 1 tutam maydanoz
 • Yeterli miktarda su
 • Göz kararı tuz
Aspir Çorbasının Hazırlanışı, 

İlk önce tavuk butlarını haşlayalım, ardından haşlanmış olan tavuk etlerini kemiğinden sıyırarak küp gibi doğrayalım. Tencerenin içindeki tavuk suyuna arpa şehriyeyi ilave edelim ve pişirelim. Tencereye tere yağını, unu ilave edip kavuralım, daha sonra üzerine soğuk sütü ve şehriyeyi pişirdiğimiz tavuk suyunu da ilave edelim. Çobanın göz kararı suyunu, tuzunu ayarladıktan sonra doğranmış tavuk etlerini ekleyelim. Bütün malzemeler bir taşım kadar kaynadıktan sonra servis tabağının içine alalım. Başka bir tavada tere yağını eritelim ve içine aspir otunu, kırmızı toz biberi ilave ederek kavuralım ve aspir çorbası üzerine dökelim. En son ince şekilde doğranmış maydanozu serpelim. Aspir çorbası servise hazır. 

Afiyet olsun.
]]>
Aspir Yağı İle Zayıflama https://www.aspir.gen.tr/aspir-yagi-ile-zayiflama.html Wed, 05 Dec 2018 09:28:22 +0000 Aspir Yağı İle Zayıflama: Kuru topraklarda yetişme özelliğine sahip olan aspir bitkisi dikenli yaprakları ve  sarı, kırmızı rengi ile dikkat çeker. Bu bitkinin çiçeğinde bulunan tohum ise oldukça değerli olması bakımında Aspir Yağı İle Zayıflama: Kuru topraklarda yetişme özelliğine sahip olan aspir bitkisi dikenli yaprakları ve  sarı, kırmızı rengi ile dikkat çeker. Bu bitkinin çiçeğinde bulunan tohum ise oldukça değerli olması bakımından birçok alanda kullanılmaktadır. Aspir tohumundan bitkisel bir yağ olan aspir yağı elde edilir. Bu yağın içerisinde bulunan linoleik asit vücuttaki aşırı depolanmış yağların üzerinde oldukça etkili olması bakımından kilo problemi olan kişiler tarafından kullanılmaktadır. Aspir yağı kilo verme konusunda olumlu etkilerinden dolayı son yıllarda aspir yağı ile zayıflama konusu gündeme gelmiştir. Zayıflama konusunda etkili bitkisel yöntemler arasında bulunan aspir yağı hiçbir zararı bulunmaması bakımından gönül rahatlığı ile tüketilebilir. Kilo problemi üzerinde bu yağ tek başına tüketilebileceği gibi aynı zamanda salatalarda, yemeklerin içinde ve kızartmalarda tüketilebilir.

Aspir yağı zayıflama üzerinde etkileri, fazla kilo sahibi olan kişiler, kilolardan kurtulup fit bir vücuda sahip olmak için birçok yolu dener. Bunun için bir takım diyetler ile beraber egzersiz programları uygularlar. Ancak bilinçsizce yapılan diyet ve egzersizlerle kilo probleminin kontrol altına alınmasında etkili olmakla beraber aynı zamanda vücut için daha da zararlı olabilir. Bu nedenle sağlıklı kilo verme ve aynı zamanda zayıflamanın kalıcı olabilmesi için doğal yöntemler bulunmaktadır. Vücuttaki fazla yağların atılmasını hedef alan aspir yağı ile zayıflama çoğunlukla vücudun ihtiyaç duyduğu vitamin ve mineralleri dengeler. Kas depolarından değilde vücutta biriken aşırı yağlardan gitmesine yardımcı olarak verilen kilonun kalıcı olmasını sağlar. Son yıllarda zayıflama seçenekleri içinde aspir yağı ile zayıflama yöntemi de oldukça yaygın kullanılmaktadır. Aspir tohumundan elde edilen aspir yağı elde edilirken içerisinde hiçbir katkı maddesi ilave edilmediği için doğaldır. Bu nedenle tereddüt etmeden kullanılabilir. 

Zayıflamak için aspir yağı nasıl kullanılır, 2 ay boyunca düzenli olarak günde 1 yemek kaşığı yemeklerden önce tek başına kullanılan aspir yağı yaklaşık 3 kilo vermenize yardımcı olur. Ancak bu kilonun daha fazla olması tamamen kişinin kendisine bağlıdır. Aspir yağı ile aynı zamanda sağlıklı bir şekilde beslenme ve spor yapılması sayesinde daha fazla kilo verebilmek mümkündür. Aspir yağı aynı zamanda sade olarak tüketilemediği durumlarda yoğurdun içerisine karıştırılarak da tüketilebilir. Bununla beraber aynı zamanda yoğurt, aspir yağı ve keten tohumu karışımının kahvaltılarda tüketilmesi sağlıklı kilo verme konusunda size yardımcı olabilir. Aspir yağı ile zayıflamayı düşünen kişiler 1 yemek kaşığı bal ile beraber aynı miktarda aspir yağı ve sirkeyi karıştırıp salataların içerisine ilave ederek düzenli bir şekilde 1 ay uygulayabilir. Bu şekilde metabolizmanın hızlanmasını sağlanır ve kilo verme konusunda vücut harekete geçer. Kilo kontrolünün yapılabilmesi için aspir yağı aynı zamanda kızartma yağı olarak da kullanılabilir.
]]>
İbrahim Saraçoğlu Aspir Yağı https://www.aspir.gen.tr/ibrahim-saracoglu-aspir-yagi.html Thu, 06 Dec 2018 03:43:48 +0000 İbrahim Saraçoğlu Aspir Yağı; Aspir yağı bölgesel zayıflama amaçlı kullanılan bir bitkisel üründür. Aspir yağı aspir bitkisinden elde edilir. Özellikle kadınlarda basen bölgesi ve göbek bölgesi eritme ve bunun dışında İbrahim Saraçoğlu Aspir Yağı; Aspir yağı bölgesel zayıflama amaçlı kullanılan bir bitkisel üründür. Aspir yağı aspir bitkisinden elde edilir. Özellikle kadınlarda basen bölgesi ve göbek bölgesi eritme ve bunun dışında bronzlaşma amacı ile yaygın olarak kullanılır. Aspir yağının yapısında omega-6 yani linoleik asit vücutta yağları şaşırtıcı bir biçimde parçalar ve zayıflamaya yardımcı olur. 
Kilo verme amacı ile aspir yağını salatalara, sirkeye, bala yada yoğurda karıştırılarak tüketilebilir. Normal yağlar gibi yemeklerde, kızartmalarda kullanabilirsiniz. Bağışıklık sisteminin güçlenmesinde oldukça etkilidir. Aspir yağını sabahları uyanır uyanmaz aç karnına tek başına tüketmek de kilo vermede oldukça etkilidir. Aspir yağının vücuttaki yağları parçalama ve yakma oranını artırmak için aspir yağını kullanırken egzersizi de hayatınıza yerleştirin. 

Aspir Yağının Faydaları
 • Anti-oksidan niteliklidir.
 • Sindirim sisteminin düzenlenmesinde etkilidir. 
 • Metabolizmanın hızlanmasını ve yağların yakılmasını sağlar.
 • Cildin nem dengesini sağlar.
 • Doğum sonrası bozulan ve çatlayan cildi onarır.
 • Kolesterolü dengeler.
 • Kalp ve damar sağlığını korur.
 • Kabızlık hastalığına karşı etkilidir, müshil etkisi yapar.
 • Regl döneminde kanamayı kolaylaştırır.
 • Yaşlanma ile mücadele eder.
 • Kanser hastalıklarına karşı koruyucudur.
İbrahim Saraçoğlu Aspir Yağı; 

Zayıflamak için aspir yağını öneren İbrahim Saraçoğlu'nun kullanım önerisi; Günde 3 kez 1 tatlı kaşığı aspir yağı tüketilmelidir. Kimyasal bir ürün olmadığı için yan etkisi olmaz. Daha fazla tüketimi de vücuda zarar vermez. Endişe etmeden kullanabilirsiniz. Fakat önerilen günde en fazla 2 tatlı kaşığıdır. İbrahim Saraçoğlu salatalar zeytinyağı yerine aspir yağının kullanımını tavsiye ediyor. Salataya aspir yağı, sirke ve limon beraber katıldığı zaman oldukça faydalı olacaktır. Vücudun temizlenmesine, arınmasına sebep olur. Bir ay boyunca bırakmadan devamlı günde 3 tatlı kaşığı aspir yağı tüketimi hemen hemen 10 kilo vermeyi sağlar. Bunun yanı sıra egzersiz yapılmalı ve beslenme tarzına da dikkat edilmelidir. Bol bol su içilmelidir. 
]]>
Aspir Yağı Nasıl Kullanılır https://www.aspir.gen.tr/aspir-yagi-nasil-kullanilir.html Thu, 06 Dec 2018 04:03:59 +0000 Aspir Yağı Nasıl Kullanılır, Genellikle yağ denilince akla ayçiçek ve zeytinyağı gelmektedir. Ancak artık aspir yağı da keşfedilip kullanıma başlanılmıştır. Yazın sarı renkte çiçek açar ve çoğu kişi ismini bile yala Aspir Yağı Nasıl Kullanılır, Genellikle yağ denilince akla ayçiçek ve zeytinyağı gelmektedir. Ancak artık aspir yağı da keşfedilip kullanıma başlanılmıştır. Yazın sarı renkte çiçek açar ve çoğu kişi ismini bile yalancı safran olarak bilmektedir. Ayrıca bu çiçeğin tohumuyla aspir yağı yapılmaktadır. Genellikle çoğu uzman zayıflama için tavsiye etmektedir ve faydasının oldukça yüksek olduğunu bildirmektedir. Sadece zayıflamak için değil bütün sağlık problemlerine karşıda oldukça etkilidir. Çoğu zaman ise yemeklerde ay çiçek yağı ile zeytinyağının yanı sıra yemekler de kullanılarak lezzetini vermektedir. Dünyada pek çok yerde bu bitki yetiştirilmektedir ve üretimine başlanmaktadır. Genellikle Burdur, Konya, Isparta ve Tekirdağ da en çok üretimi ön sırada yer almaktadır. Bu yağın içerisinde ise omega 3 ve omega 6 olmaktadır. Ayrıca demir, lif, E vitamini, B2 ve B3 gibi saymakla bitmeyen vitaminleri de içerisinde taşımaktadır. Faydaları ise saymakla bitmiyor. Örneğin sindirim sistemini düzelterek problemleri yok eder, romatizma ağrılarını yok eder, yaşlılık belirtilerini azaltır, metabolizmayı hızlandırır, cilt kuruluğunu verdiği nem ile dengeler, cinselliği arttırır ve mideyi korur.

Aspir yağı nerelerde ve nasıl kullanılır

Aspir yağı nasıl kullanılır sorusunun cevapları oldukça fazladır. Bunları ise size şu şekilde sıralayabiliriz:
 • Aspir yağı göbek eritmede ve kilo vermede en etkili çözümlerden birisidir. Kullanımı ise bir kase yoğurda bir miktar keten tohumu, biraz çilek ve 2-3 tatlı kaşığı aspir yağı koyularak her sabah kahvaltı öğünlerinde tüketilir.
 • Vücudu zinde tutmak için salatalara koyularak tüketilebilir. Örneğin hazırladığınız salatalarin içerisine 4 kaşık aspir yağı koyarak kullanabilirsiniz.
 • Yemeklerden önce boş şekilde tüketilir ise metabolizmayı hızlandırır. Yani yemeklerden yarım saat önce 2 çay kaşığı kadar içilebilir. Yaklaşık 1 ay düzenli ve günlük üç defa kullanılması yavaşlayan metabolizmanın hızlanmasını sağlar. Boş şekilde tüketimi ağır gelen kişilere ise bir bardak sıcak suya eklenerek tüketilmesi tavsiye edilir. 
 • Günümüzde selülit ile başı dertte olan kişilerin ise en güzel çözüm yolu olmaktadır. Günümüzde en çok yaşlılar tarafından selülit giderici olarak kullanılmaktadır. Kullanımı ise son derece kolay ve basit olmaktadır. Yaklaşık 3 ay boyunca günde iki defa selülit olan bölgeye uygulayarak giderebilirsiniz. Uygulama sırasında masaj yapılması daha fazla etkilidir.
 • Aspir yağını güneş yanıklarından korunmak ve güzel bir şekilde bronzlaşmak için kullanılır. Genellikle denize ve havuza girmeden önce vücudunuza sürerek kullanabilirsiniz.
 • Aspir yağını saç dökülmelerinde, kırıklarda ve cansızlıklarda kullanabilirsiniz. Haftada 3 defa saç diplerinden başlayarak tamamına uygulayın yarım saat bu şekilde beklettikten sonra güzelce yıkanır. Bir ay düzenli uygulanması halinde saç dökülmelerine ve cansızlıklara son verilir.
 • Aspir yağı kürü yaparak yüzünüzde kullanabilirsiniz. Uygulanan kür sayesinde kırışıklıklar ortadan kaldırılır. Kür için ise 6 damla aspir yağı, 1 yemek kaşığı bal, 5 yemek kaşığı suya ihtiyaç vardır. Daha sonra aspir yağı ile suyu bir kabın içinde kaynatılır daha sonra içerisine balı da ekleyin. Hazır olan karışımı yüzünüze bastırmadan peeling şeklinde uygulayabilirsiniz. Bu şekilde 15 dakika beklenerek ılık su ile yıkanmalıdır. Haftada bir defa uygulanması yeterli olacaktır. Böylece kırışıklıkların oluşmasını önlemiş olursunuz.
]]>
Aspir Yağı Zararları https://www.aspir.gen.tr/aspir-yagi-zararlari.html Thu, 06 Dec 2018 22:39:37 +0000 Aspir Yağı Zararları; Aspir renk olarak kırmızı, turuncu, sarı ve krem renklerindendir. Ortalama boy uzunluğu 1 metreye kadar uzanan çiçekli bir bitkidir. Hem dikenli hemde dikensiz çeşitleri bulunmaktadır. Fakat dikenli olan aspi Aspir Yağı Zararları; Aspir renk olarak kırmızı, turuncu, sarı ve krem renklerindendir. Ortalama boy uzunluğu 1 metreye kadar uzanan çiçekli bir bitkidir. Hem dikenli hemde dikensiz çeşitleri bulunmaktadır. Fakat dikenli olan aspirlerin dikensiz olan aspirlere göre daha fazla oranda yağ içerdikleri bilinmektedir. Dünya üzerinde bilinen sadece 3 farklı çeşidi bulunmaktadır. Aspirin renkli olan çiçek kısımlarında kumaş ve gıda boyası elde edilmektedir. İçeriğinde bulunan yağlar ise birçok alanda kullanılmaktadır. Fakat en fazla zayıflamaya yardımcı olması nedeni ile kullanılmaktadır. Aspir yağı Asya, Orta doğu ve Afrika'nın birçok bölgesinde kullanılır. Fakat ana vatanı Güneydoğu Asya'dır. Ülkemizde ise Akdeniz bölgesinde yetişir. Isparta, Afyon, Denizli ve Antalya illerinde yaygın olarak görülmektedir.

Aspir Yağı Zararları: 
 • Aspir kabızlığa faydası bulunmaktadır. Fakat aşırı kullanımı ishal gibi rahatsızlara sebep olabilir. 
 • Antioksidan etkiye sahiptir. Ancak kullanım dozu aşılırsa gereğinden fazla görev bakımından bakımından metabolik faaliyetleri etkiler
 • Canlı vücudunda biriken fazla yağların yakılmasına öncülük eder. Fakat aynı zaman da bol su tüketimi yapılarak yanmış ve parçalanmış yağların vücut dışarısına atılmasını sağlar, sağlamadığı takdirde vücudumuzun kimya fabrikası olan karaciğerin hasar görmesi kaçınılmaz olur. 
 • Kişinin metabolizmasının fazla hızlanmasını sağlayarak zararlı etkileri görülür. 
 • Aspir yağı ciltte kullanıldığı zaman aşırı şekilde gerilemelere neden olur. Bu gerilmelere bağlı olarak kişinin hareket yeteneği kısıtlanmış olur.  
 • Kolesterol ve yağ şekerini canlı vücudunda kontrol altında tutar. Yalnız çok fazla kullanıldığı zaman kolesterol ve yağ şekerinin değerlerini dengede tutmaz. Bunun sonucunda kişiye sağlık bakımından olumsuz sonuçlar meydana getirebilir. 
 • Bayanlarda adet dönemlerinde kullanımı gerçekleşirse kanama olayının artmasına ve ağrıların da şiddetli bir şekilde artmasına neden olur. 
 • Herhangi bir cerrahi operasyon öncesi ve sonrası doktor tavsiye etmediği sürece kullanılmaması gerekir. Çünkü aspir yağı kanın pıhtılaşmasını engeller. Bu yüzden ameliyat durumunda kişide kanama riski gözlenir. 
 • Gebe kadınlarda uterus (döl yatağı) kasılmalarına neden olduğu için tüketilmesi önerilmemelidir. 
 • Aspir yağı zararları hipotansiyonu (düşük tansiyon) olan kişilerde düşük kan basıncını daha da düşürme etkisine sahiptir.
 • Aspir yağı kişide yan etki olarak geğirme, ishal durumuna, mide bulantısına ve kusmaya neden olur.
]]>
Aspir Yağı Saça Faydaları https://www.aspir.gen.tr/aspir-yagi-saca-faydalari.html Fri, 07 Dec 2018 05:54:25 +0000 Aspir Yağı Saça Faydaları, yağ içeriği bakımından oldukça zengin olan aspir yağı yıllar öncesinde antik mısırlılar tarafından saç bakımında besleyici özelliği keşfedilerek kullanılmaya başlanmıştır. Aslında pek ç Aspir Yağı Saça Faydaları, yağ içeriği bakımından oldukça zengin olan aspir yağı yıllar öncesinde antik mısırlılar tarafından saç bakımında besleyici özelliği keşfedilerek kullanılmaya başlanmıştır. Aslında pek çoğumuz için aspir otunun ve yağının nasıl kullanıldığını ve nelere fayda sağladığını ne yazık ki, bilmiyoruz. Omega-6 asidi içeren aspir yağı cilt bakımında hücrelerin yenilenmesi ve cildin daha esneklik kazanması için sık olarak kullanılmaktadır. Aspir yağı saça faydaları saymakla bitmez, özellikle kuru olan saçların beslenmesinde ve nemlenmesine fayda sağlamaktadır. Aspir yağı ile saçlarınız daha parlak ve daha sağlıklı olması için aspir yağı ile bakım yapabilirsiniz. Kuru ve cansız bir görünüme sahip olan saçlara aspir yağı ile bakım yapıldığı zaman derinlemesine besleyerek, onarır, parlaklık vererek yeniden eski görünümüne kavuşmasını sağlar. Aynı zamanda aspir yağı saça faydaları arasında saç derisi için oleic asit içeren aspir yağı saç derisinde kan dolaşımını attırarak saçların güçlenerek beslenmesine yardımcı olur. Aspir yağının kendisine özgü olan müthiş bir oryantal kokusu bulunmaktadır. Özellikle bu kokuyu alan herkes eminim ki, kendinden geçecektir. 

Aspir Yağı Saça Faydaları, Nasıl Kullanılmalıdır, içeriğinde aspir yağı olan şampuan, saç bakım kremi ya da saç bakım maskesi ile saçlarınıza çok kolay bakım yapabilirsiniz. Genellikle saça uygulanan boya, fön, perma gibi işlemler saçların zayıflayarak güçsüzleşmesine ve matlaşmasına neden olur. Bu problemlerin önüne geçmek aspir yağı saça faydaları ile mümkündür, saç diplerine pamuk yardımı ile aspir yağı kompresini uyguladıktan sonra 15-20 dakika arasında beklettikten sonra ılık su ve doğal şampuan ile yıkayarak temizleyebilirsiniz. Saç bakımı için aspir yağını aktarlardan elde edebilirsiniz, daha sora isterseniz kullandığınız şampuanın ve saç kreminin içerisine ilave ederek rahat bir şekilde kullanarak saçlarınızın bakımını yapabilirsiniz. 
]]>
Aspir Yağı Yan Etkileri https://www.aspir.gen.tr/aspir-yagi-yan-etkileri.html Fri, 07 Dec 2018 12:51:23 +0000 Aspir Yağı Yan Etkileri, Genel olarak aspir bitkisi bir çiçek türüdür. Aspir tohumu ve çiçeği kurutulur ve daha sonra kaynatılarak kullanılır. Aspir bitkisinin tohumlarından elde edilen yağı ise kimya, ilaç ve kozmetik g Aspir Yağı Yan Etkileri, Genel olarak aspir bitkisi bir çiçek türüdür. Aspir tohumu ve çiçeği kurutulur ve daha sonra kaynatılarak kullanılır. Aspir bitkisinin tohumlarından elde edilen yağı ise kimya, ilaç ve kozmetik gibi birçok alanda kullanılmaktadır. Aspir yağı içerisinde insan vücuduna oldukça yararlı olan yağ asitlerini barındırır. Özellikle Omega 6 ve Linoleik asit bakımından oldukça zengindir. Bu asitler sayesinde vücudun dengesini korur. Aynı zamanda kolesterolü engelleyen bu yağ, kalp ve damar hastalıklarına karşı direnç gösteren   aspir yağı kullanan kişilerde kalp krizi ve felç geçirme riskinin azaldığı yapılan araştırmalar sonucu kanıtlanmıştır. Aspir yağının içerisinde bulunan CLA olarak bilinen antioksidan sayesinde yağların vücutta eritilmesini sağlar. Bu olumlu etkiler üzerine vücut sağlıklı olur. Bu sayede metabolizma hızlı bir şekilde çalışmaya başlar. Bunun sonucunda vücut ödem ve toksin atar, ayrıca yağ yakar. Dolayısıyla kilo kaybına sebep olur ve vücutta belirgin bir şekilde incelmeler başlar. Bu amaçla aspir yağının kullanımı, aslında kalori değeri olarak diğer bitkilere göre yüksek bir orana sahiptir. Aspir yağının zayıflama üzerindeki etkisi ile ilgili yapılan bilimsel çalışmalar sonucunda alınan bilgiler çok olumludur. Günlük beslenme listesine eklenen aspir yağı, oldukça kuvvetli bitkisel yağlar arasında yer alır. Bütünüyle doğal olan ve yüksek ısıya maruz bırakmadan, soğuk sızma olarak elde edilen aspir yağının bilinen kanıtlanmış hiçbir yan etkisi yoktur ve son derece sağlıklıdır. Buna rağmen aspir yağı kullanıcıları bazı şikayetlerini bildirmiştir.

Aspir Yağı Yan Etkileri;
 • Aspir yağı tüketimi ile bazı kişilerde alerjik reaksiyonlara sebep olabilir.
 • Bazen mide bulantısı, kusma, mide ağrısı ve kramplara neden olabilir.
 • Antioksidan etkeni ile kullanım dozu aşılırsa metabolizma yapısını etkiler.
 • Metabolizmanın çok fazla çalışması da aspir yağı yan etkileri arasındadır.
 • Bazı ciltlerde gereğinden fazla gerilmesine sebep olabilmektedir.
 • Aspir yağının aşırı kullanımı sonucunda kan basıncını düşürür.
 • Kolesterol ve yağ şekerini kontrol amaçlı kullanılması için,
 • Fazla tüketim yapıldığı zaman kan değerlerini düşürür.
 • Tansiyonu düşük olan kişiler, aspir yağını kullanmadan önce
 • Aspir yağı hangi amaçla kullanılırsa kullanılsın, mutlaka doktor gözetiminde kullanılmalıdır.
]]>
Aspir Küspesi https://www.aspir.gen.tr/aspir-kuspesi.html Sat, 08 Dec 2018 02:45:54 +0000 Aspir Küspesi: Aspir bitkisi, asırlardır bilinen ve bir çok alanda kullanılan bir bitkidir. Ülkemizde daha çok Eskişehir, Burdur ve Isparta gibi belli şehirlerde üretilmektedir. Beyaz, sarı, kırmızı, turuncu ve krem rengi çiçek Aspir Küspesi: Aspir bitkisi, asırlardır bilinen ve bir çok alanda kullanılan bir bitkidir. Ülkemizde daha çok Eskişehir, Burdur ve Isparta gibi belli şehirlerde üretilmektedir. Beyaz, sarı, kırmızı, turuncu ve krem rengi çiçek açan bir bitkidir. Diğer bir ismi ise halk arasında yalancı safran olarak da bilinir. Güneşe ve susuz kalmaya dayanaklıdır. Aspir, kumaş, gıda boyası olarak ve yağı ise yemeklerde, salata ve kızartmalarda kullanılmaktadır. Yağı daha çok, boya, sabun, vernik, cila olarak boya sanayinde kullanılır. Aspir bitkisi de diğer bitkiler gibi bakım ve özen ister. Aspir yağı kızartmalarda kullanılır, atıklarından biyodizel yakıt üretimi yapılır. 

Aspir küspesi, genellikle hayvanlara yem olarak verilir. Aspir bitkisinin, ot kısımları ve meyve  küspesinde protein bulunduğundan, yem olarak çok önemlidir. Aspir bitkisinin tohumlarında yüksek oranda yağ bulunmaktadır. Küspe hayvan yemi üreticileri için son dere önemli bir kaynaktır. Aspir küspesi, hayvancılık için en besleyici hayvan yemidir. Hayvan yetiştiricileri küspeyi aldıktan sonra, diğer gübrelerle karıştırarak, hem gübre oranını artırmış olurlar hem de gübrenin enerji değerini artırmış olurlar. Çünkü içinde faydalı yağlar bulunduğundan, süt veren hayvanların süt oranlarında artış saptanmıştır.
]]>
Aspir Tohumu Yağı https://www.aspir.gen.tr/aspir-tohumu-yagi.html Sat, 08 Dec 2018 15:34:02 +0000 Aspir Tohumu Yağı;  Aspir bitkisi son zamanlarda adını sıkça duyduğumuz mevsim olarak yaz ortasında çiçek açan ve genel olarak sarı renkte bulunması nedeni ile yalancı safran olarak bilinir. Aspir bitkisinin tohumlarından elde Aspir Tohumu Yağı;  Aspir bitkisi son zamanlarda adını sıkça duyduğumuz mevsim olarak yaz ortasında çiçek açan ve genel olarak sarı renkte bulunması nedeni ile yalancı safran olarak bilinir. Aspir bitkisinin tohumlarından elde edilen yağ çeşididir. Günümüzde en fazla zayıflamak için kullanılsa da bir çok sağlık problemine karşı da kullanımı gerçekleşir. Aspir tohum yağı ayçiçek ve zeytinyağından başka alternatif olarak yemeklerde kullanılır. Aspir bitkisi yoğun olarak Güney Asya'da yetişmektedir. Fakat son zamanlarda Ülkemizde de birçok şehirde üretilmeye başlanmıştır. En çok Eskişehir, Burdur, Isparta, Konya ve Denizli'de üretilir. 

Aspir Tohumu Yağı İçeriği; Bu bitki omega 3 ve omega 6 bakımından zengin içeriğe sahiptir. Ayrıca içeriğinde mineral olarak kalsiyum, fosfor ve demir bol miktarda bulunur. Vitamin bakımından ise B1, B2, B3, B12, C ve E bulunur. Kişide zayıflatıcı etkiye sebep olan ana madde ise aspir yağının içeriğindeki linoleik asittir.

Aspir Tohumu Yağı Faydaları;
 • Tamamen doğal bir yapıya sahip olup,kuvvetli bir antioksidan olarak kullanılır.
 • Eklemlerde romatizma ağrılarının zayıflatılmasında kullanılır.
 • Kan şekeri ve kolesterolü dengeleyerek metabolik faaliyetleri kontrol eder.
 • Aspir tohum yağı düzenli ve dengeli kullanıldığı takdirde sindirim problemlerini ortadan kaldırır.
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir.
 • Vücutta fazla depo edilmiş yağı enerjiye dönüştürerek hızlı bir şekilde kilo vermeye sağlar. 
 • Bayanlarda göğüs kanseri, erkeklerde ise prostat kanserine karşı koruyucu özelliğe sahiptir. 
 • Bayanlarda doğum sonrası oluşan çatlaklıkların azaltıcı veya giderici etkiye sahiptir. 
 • Bayanlarda adet dönemlerinin düzene girmesini ve bu dönemde görülen şiddetli ağrıların azalmasını sağlar. 
 • Kalpten çıkan damarların damar sertliğini engelleyerek kalp krizi riskini ortadan kaldırır. 
 • Karşılıklı ilişkilerde cinsel isteği arttırma etkisine sahiptir.  
 • Kalın bağırsakta oluşan kurtların dökülmesine yardımcı olur.
 • Özellikle yaz aylarında güneş ışını ile birlikte bronzlaştırıcı olarak kullanılır.
Aspir Tohumu Yağı Kullanımı; En yaygın kullanım alanı diyetlerdir. Göbek eritmek veya kilo vermek için kullanıyor iseniz bir kaç tane kürden yararlanılabilir. Bir kase yoğurdun içine bir tutam yüksek lif içeriğine sahip olan keten tohumu, bir miktar çilek veya böğürtlen, 2 tatlı kaşığı aspir yağı eklenerek kahvaltılarda tüketilir. Her yemekten önce yemek yemeden yaklaşık olarak 1 saat önce 1 tatlı kaşığı aspir yağı içilir. Bir ay boyunca her gün günde 3 tatlı kaşığı aspir tohumu yağı tüketiniz. Ay sonunda istediğini ideal kiloya kavuştuğunuzu göreceksiniz.
]]>